Jak ubrać się na trening outdoor jesienią

trening outdoor jesieniąJesienią nie rezygnuj z aktywnośći na powietrzu, jednak wybierz odpowiedni strój – podpowiadamy jak ubrać się na trening jesienią. Jesień to czas, w którym trening na zewnątrz nie zawsze jest prosty. Częste mocniejsze porywy mroźnego wiatru, niesprzyjająca aura pełna opadów, deszczu i mżawek, a do tego dochodzi coraz to krótszy dzień witający i żegnający nas szarą mgłą. Ubiór podczas treningu outdoor jesienią jest szczególnie ważny. Nie myślmy sobie, że zimny wiatr nas nie dotyczy, a aktywność fizyczna odstraszy chorobę. Ubierz się odpowiednio, gdy wychodzisz poćwiczyć. Zapytasz „ale jak to jest odpowiednio?’. Odpowiadamy w tym artykule.

Cebulka nie tylko dla dzieci

Cebula ma warstwy, ale nie tylko ona. Odpowiednio ubrany sportowiec wychodząc na trening outdoor także o nich pamięta. Jednakże muszą być one odpowiednie, właściwie złożone. Pomysł ten, aby tak się ubrać wydaje się nieskomplikowany, jednak bywa kłopotliwy, szczególnie u osób, które dopiero zaczynają i nie wiedzą jaki rodzaj odzieży jest odpowiedni. Ważne są warstwy oraz kolejność zakładania ubrań. Zaczynamy od tej najbliżej ciała – powinna być jak najlepiej dopasowana do ciała i idealnie odprowadzać wilgoć. Pot musi być przepuszczony dalej przez ubrania, aż do drugiej warstwy. Ta z kolei to ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Niespodziewany deszcz, silny i mroźny wiatr, czy nawet zaskakujący śnieg. Zadbaj o to, aby druga warstwa zawierała odpowiednie materiału oraz membrany, które zapewnią ciepło. Jeśli jednak ona zawiedzie, na pomoc przychodzi ostatnia, wierzchnia warstwa. Dodatkowy punkt ciepełka w Twoim ubiorze. W momencie, gdy temperatura jest bardzo niska, to ona pomoże nie zmarznąć podczas treningu na zewnątrz i nie wrócić z katarem oraz bólem głowy.

Materiał ubrań sportowych – co ubrać na trening outdoor jesienią?

Sklepy sportowe oraz z odzieżą dla sportowców bywają różne, a ubrania skrywane pod ich logiem nie zawsze są odpowiednie do treningów. Niejednokrotnie zauważyłam, że moi podopieczni korzystający z pomocy trenera personalnego źle się czują w odzieży, w której ćwiczą. Rumieńce na twarzy, krępujące ruchy czy nadmierna potliwość – te sygnały powodują, że zadaję pytanie w czym ćwiczysz. Logo nie zawsze mówi wiele. Ważniejsze jest to co jest napisane na metce. Wybierając się na zakupy z myślą o kupnie odzieży sportowej zawsze sprawdzaj co na niej pisze. 100% poliester lub z niewielką domieszką elastanu to zawsze jest zły pomysł. Miło wyglądająca bluza, w dotyku delikatnie szeleszcząca może okazać się tworzywem niskiej jakości np. z nylonu czy akrylu. Wybierając takie produkty wyrzucasz pieniądze na coś niskiej jakości. Wybieraj oddychające i elastyczne materiały takie jak poliamid czy bawełna.

trening na powietrzu jesieniąZadbaj o odpowiedni rozmiar

To, że ćwiczysz na zewnątrz, a nie wśród ludzi na siłowni nie zwalnia Cię od dobrego wyglądu oraz odpowiednio dobranego rozmiaru do swojej sylwetki. Stara, rozciągnięta bluza, mimo że ciepła, nie nada się na mroźny, poranny bieg po okolicy. Niewłaściwie dopasowane ubrania sprawią, że organizm będzie wychładzał się szybciej, co może doprowadzić do choroby. Można zauważyć tendencję, która polega na tym, że producenci odzieży sportowej coraz częściej tworzą kolekcje dopasowane do ciała, ale nie krępujące ruchów. Te modele dobrze przepuszczają wilgoć i mimo intensywnego treningu nie jesteśmy maksymalnie spoceni. Mierzmy ubrania przed zakupem, sprawdzając z jakiego materiału powstały. Nie kupujmy na oko, gdyż względnie mała koszulka, może na naszym ciele leżeć idealnie i odwrotnie – ta wydająca się w sam raz może okazać się zbyt duża. Jeśli nie mamy czasu na długie mierzenie ubrań, dobieranie ich do siebie względem warstw możemy wykorzystać zakupy online, dzięki którym możemy niewłaściwe ubrania zwrócić, a te które nam odpowiadają zostawić.

Nie zapomnij o obuwiu

Mamy nadzieję, że w tej kwestii nikogo nie zdziwimy. Odpowiednie obuwie do ćwiczeń jest bardzo ważne, nie tylko na zewnątrz. Jednakże, skupiając się na jesiennym treningu outdoor, musimy wskazać kilka kwestii, o których trzeba wspomnieć. Podczas wiosennych i letnich aktywności buty muszą być wygodne oraz dostosowane do sportu jaki uprawiamy. Dobrze dopasowany rozmiar oraz odpowiedni model buta wystarczą aby czuć się dobrze. Podczas jesiennych wypadów warto spojrzeć na to pod szerszym kątem. Niespodziewane opady deszczu, wdepnięcie w kałużę lub błoto i niska temperatura sprawiają, że odpowiednie buty są ważniejsze niż zawsze. Zainwestuj w odpowiednio przystosowane obuwie, które sprawi, że przygody na treningu Cię nie zaskoczą, a po powrocie do domu stopy nie będą zmarznięte oraz przemoczone. Pamiętaj także o odpowiednich skarpetkach. Te, powinny idealnie przepuszczać wilgoć i być z naturalnych materiałów.

 

Jak możemy zauważyć, na odpowiedni strój na trening outdoor jesienią wpływa wiele czynników. Pamiętajmy o tym, aby ubierać się właściwymi warstwami, które opinają ciało i nie powodują wyziębienia się organizmu. Dbajmy o obuwie sportowe, które wybieramy na trening. A co najważniejsze – zawsze sprawdzajmy z jakiego materiału są wykonane nasze.

Pokrewne Posty