Trening outdoor

trening outdoor bieganieTrening outdoor, czyli trening na świeżym powietrzu. Czym się charakteryzuje i czy warto ćwiczyć w terenie?

Ostatni rok nie był dla siłowni łaskawy, a branża fitness przeżywała kryzys. Zamknięte siłownie spowodowane wirusem Sars-CoV-2 spowodowały, że dużo osób postanowiło zostać w domu i tam przeprowadzić trening, albo korzystały z pobliskich infrastruktur. Lasy, parki i ciche, urokliwe uliczki były szczególnie oblegane. Trening outdoor, czyli trening na zewnątrz okazał się świetną alternatywą i stał się popularny. W poniższym artykule przedstawimy tę aktywność sportową oraz opowiemy o formach treningu.

Co to jest trening outdoor?

Chociaż może się wydawać, że trening outdoor to coś nowego, a jego moda nastała w momencie, gdy zamknęły się siłownie i kluby fitness, to nic bardziej mylnego. Trening outdoor, czyli trening, który jest wykonywany na zewnątrz jest wybierany jako wysiłek fizyczny od lat. Jazda na rowerze, popularny nordick walking lub rozwijające się wciąż siłownie na świeżym powietrzu. Wybór miejsca, w którym będziemy zrzucać nadprogramowe kilogramy, walcząc o szczupłą sylwetkę lub budować masę mięśniową zależy od naszych preferencji. Te aktywności fizyczne mogą być uprawiane solo, jak i w dwójkę i więcej osób. Trening outdoorowy wybierają zarówno zaawansowani sportowcy, jak i osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem. Dzięki różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie.

trening outdoor podciaganiePlusy treningu outdoor

Oczywiście, tak jak każdy wysiłek fizyczny, ten na świeżym powietrzu również przynosi efekty widoczne na naszej sylwetce. Poprawia jej wygląd oraz kondycję. Za pomocą treningu outdoor możemy ćwiczyć różne części ciała, zależnie od tego jaki trening wykonujemy. Co więcej, wybierając się na trening wspólnie np. z przyjaciółką, mamą lub inną bliską osobą, budujemy oraz pogłębiamy relacje. Wyjście z domu i pobycie w otoczeniu natury relaksuje oraz uspakaja. Trening outdoor świetnie redukuje stres i zmniejsza ryzyko chorób serca.

Jak się przygotować do treningu na zewnątrz?

Trening w plenerze bywa różny, a przedmioty, które Ci będą potrzebne będą się zmieniać w zależności od dyscypliny jaką wybierzesz. Wybierając się na trening outdoorowy musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki pogodowe. Przygotuj odpowiedni strój, zainwestuj w wodoodporną kurtkę oraz wygodne buty. Przydadzą się w czasie deszczu, przeszkodzą w pojawianiu się odcisków czy zapobiegną przeziębieniu. Możesz wykorzystać plan treningowy, który przygotuje dla Ciebie trener personalny online. Pomoże on w odkryciu ulubionych dyscyplin sportowych oraz podpowie jaką drogą iść aby uzyskać wymarzony efekt. Pamiętaj, ze Twój staż treningowy jest  ważny, a to jak się przygotujesz do wysiłku fizycznego wpłynie na Twoje ciało. Nie porywaj się od razu na głęboką wodę. Dozuj wysiłek, powoli przyzwyczaj się do niego. Unikniesz dzięki temu kontuzji oraz bólu mięśni.

Przykłady treningu outdoorowego

Trening outdoorowy to nie tylko bieganie, jazda na rowerze czy nordick walking. Możesz wykorzystać infrastrukturę i wybrać inny, bardziej urozmaicony sposób wysiłku fizycznego. Wykorzystaj drążek, by poprzez podciągnięcia budować mięśnie oraz ćwiczyć pracę bicepsów. Nie przejmuj się jeśli za pierwszym razem podciągnięcia nie wyjdą tak jakbyś chciał lub zrobisz ich zbyt mało. Trening czyni mistrza. Jeśli dojdziesz do wprawy zaangażuj nogi i unoś je by wzmocnić mięśnie brzucha. Czy wiesz, że zwykły krawężnik może okazać się świetnym miejscem do ćwiczeń? Wskakuj na niego oby nóż lub rób wykroki w jego stronę. Podskakuj, aby mięśnie nóg zaczęły pracować.

Początek i koniec treningu outdoor

Pamiętaj, że tak jak przy pozostałych rodzajach treningu, do treningu w plenerze również trzeba się odpowiednio przygotować. Zacznij od rozgrzewki, przygotuj swoje ciało na wysiłek fizyczny. Nie unikaj jej, traktuj jako coś obowiązkowego w treningu. Bez niej ryzyko kontuzji, bólu mięśni i zakwasów rośnie. Dodatkowo wykonywanie rozgrzewki sprawia, że ciało lepiej pracuje, a co za tym idzie trening jest bardziej efektywny. Nie zapominaj o dobrym nawodnieniu się, zwłaszcza wtedy gdy świeci dużo słońca, a powietrze jest szczególnie ciężkie. Miej zawsze przy sobie wodę lub dbaj, aby sklep był niedaleko. Trening zakończ rozciąganiem się lub ćwiczeniami oddechowymi, jogą. Pozwól aby oddech wrócił do normy, ustabilizował się. Oddech osoby kończącej trening powinien być spokojny, a rytm serca ustabilizowany. Zadbaj o początek i koniec treningu, aby ten właściwy był jak najbardziej efektowny.

trening outdoor stretchingMamy nadzieję, że przekonaliśmy do treningu outdoorowego oraz już wkrótce wybierzecie się do pobliskiego parku, lasu lub siłowni na świeżym powietrzu. Taka aktywność ma wiele  zalet, jednak należy pamiętać, że tak jak każda może przynieść ból i kontuzje. Odpowiednie przygotowanie się, które rozpoczyna się od stroju i obuwia, a kończy na rozgrzewce i powolnym zakończeniu treningu, pozwoli uniknąć kontuzji i sprawi, że Twój trening będzie jeszcze lepszy. Trening outdoor modeluje sylwetkę, pozwala na rozbudowę mięśni, ale także redukuje stres. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, skorzystaj z pomocy trenera personalnego, który pokażę Ci odpowiednią drogę.

Pokrewne Posty