Trening personalny – pytania i odpowiedzi

Świetnie zacząłeś regularnie ćwiczyć, chodzisz na grupowe zajęcia, biegasz.. Jednak efekty są znikome, często odczuwasz bóle mięśniowe lub stawowe, odnosisz kontuzje. Problem prawdopodobnie tkwi w technice lub dopasowaniu treningu do Twoich możliwości i oczekiwań. Trener personalny nie tylko nauczy Cię prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia, dopilnuje, zmotywuje, skoryguje, ale przede wszystkim ułoży plan treningowy odpowiedni tylko dla Ciebie. Każdy organizm jest inny, trener personalny pomoże Ci poznać Twój i osiągnąć najlepsze efekty.

Technika wykonywania ćwiczeń jest bardzo ważna. Od tego zależy czy dane ćwiczenie przyniesie oczekiwane efekty czy nie. Trening personalny z osobistym trenerem to czas wyłącznie dla Ciebie. Trener skupia się tylko na Twoich oczekiwaniach, Twoich celach, Twoim ciele i Twojej psychice. Taki trening jest bardzo efektywny i szybciej daje rezultaty.

Ceny treningów personalnych ze mną wahają się w granicach około 65-100 zł za godzinę. Ceny ustalane są indywidualnie i zależą od częstotliwości spotkań oraz czy wymagają dojazdu do domu klienta. Przy zakupie pakietów 4 i 8-treningów ceny spadają grubo poniżej 100 zł.

Trening personalny to trening indywidualny z Trenerem Personalnym, zajmujący przeważnie około godziny. Jest to czas poświęcony Tobie i Twoim potrzebom. Ćwiczenia dopasowane do Twojego stylu życia, Twojej kondycji i Twojej sylwetki.

Najbardziej pomocna jest solidna motywacja i silna wola oraz cel, jaki sobie postawimy. Najlepiej zacząć od razu, nie czekając do poniedziałku, czy Nowego Roku. Zrobić z treningu i ćwiczeń styl życia, nawyk, nieodłączny element tygodnia, a z czasem dnia, a nie przykry obowiązek. Dobrze jest też robić to, co się lubi najbardziej, gdyż zmuszanie się do treningów, które nie sprawiają przyjemności prędzej czy później kończą się rezygnacją.

„Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz. U. Nr 127, poz. 857) zastąpiła dotychczasową ustawę o kulturze fizycznej. Pojęcie rekreacji ruchowej nie funkcjonuje w niej, a to oznacza, że działalność w sferze rekreacji ruchowej przestała podlegać regulacjom ustawowym. W rozumieniu prawnym nie istnieje już tytuł zawodowy instruktor rekreacji ruchowej! Mówiąc prościej, do wykonywania zawodu trenera, który prowadzi zajęcia rekreacyjne, nie musisz mieć żadnych uprawnień państwowych. Ustawa z 2010 roku pozostawiła tytuł instruktora sportu oraz trenera sportu.”
Jednak na pytanie czy wolicie ćwiczyć z kimś wyszkolonym w tym kierunku, z ukierunkowaną wiedzą i doświadczeniem odpowiedzcie sobie sami…

To, ile razy w tygodniu powinniśmy ćwiczyć zależy od bardzo wielu czynników takich jak stopień wytrenowania, stan zdrowia, cele treningowe, styl życia i wiele, wiele innych. Dlatego przed rozpoczęciem regularnych treningów wypełniamy z Trenerem „Formularz zdrowotny”, który ma na celu określenie Twojego stanu zdrowia, przebytych chorób czy kontuzji oraz celu, jaki chcesz osiągnąć. Na początek możemy zacząć od 2 razy w tygodniu, w miarę upływu czasu zwiększając częstotliwość, obciążenie i intensywność treningu.

Oczywiście, że nie. Po wielu urazach aktywność fizyczna jest wskazana, jednak warto zasięgnąć porady lekarza, a w niektórych przypadkach potrzebna będzie jego pisemna zgoda. Trzeba koniecznie poinformować o tym Trenera na spotkaniu wprowadzającym i zaznaczyć w Formularzu Zdrowotnym.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący nie ma żadnych przeciwwskazań to aktywność fizyczna w tym stanie jest jak najbardziej wskazana. Pomaga łagodzić dolegliwości kręgosłupa tak często przecież dokuczające kobietom w ciąży, przygotowuje ciało do wielkiego wysiłku jakim jest poród. Jeśli przed ciążą byłam aktywna i często trenowałaś możesz kontynuować treningi w zależności od Twojego samopoczucia. Jeśli natomiast nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś, a teraz postanowiłaś zadbać o siebie i Maleństwo, podejdź do treningów z rozsądkiem i wybieraj te o niskiej intensywności.

To, jakie ćwiczenia są odpowiednie dla poszczególnych osób zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od stanu zdrowia, stopnia wytrenowania, przebytych chorób itd. Zadaniem Trenera Personalnego jest dobranie zestawu ćwiczeń odpowiedniego dla każdej osoby, uwzględniając jego możliwości, potrzeby i cele.

Przy dużej nadwadze i otyłości trening musi być prowadzony pod okiem Trenera Personalnego, a także dietetyka oraz często również lekarza. Początkowo treningi są lekkie, mające na celu przyzwyczajenie organizmu do wysiłku i zbadanie jego reakcji na wysiłek. Ćwiczenia muszą być dopasowane tak, aby nie obciążać stawów. Należy również uważać na tętno i stale je monitorować. Zacząć powinno się od lekkich ćwiczeń aerobowych (rowerek, bieżnia), a trening siłowy wprowadzać bardzo ostrożnie.

Patrz wyżej 🙂

Recepty na szybkie pozbycie się nadwagi nie ma i nie będzie. Schudnąć szybko się da, ale utrzymać taki stan rzeczy na dłużej? To już cięższa sprawa. Lepiej chudnąć wolniej, ale być mniej narażonym na efekt jojo, czy niedobory składników mineralnych, a nawet wyniszczenie organizmu. Chudnij wolno i zdrowo. Wprowadź na stałe zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną. To recepta na dobre samopoczucie i zdrowe ciało.

To pytanie najczęściej słyszę od swoich podopiecznych. Niechciany tłuszczyk w okolicach brzucha spędza sen z oczu wielu z Was. Trzeba działać na kilku frontach. Trening aerobowy, wzmacnianie mięśni brzucha, mięśni głębokich oraz odpowiednia dieta oraz… postawa ciała!

Jeśli ćwiczysz regularnie od pewnego czasu i pilnujesz zdrowego odżywiania, a Twoja waga nie zmienia się, to zacznij się mierzyć. Mięsień jest cięższy niż tłuszcz, więc być może świetnie przerabiasz ten ostatni w mięśnie. Jeśli jednak nie ma żadnych efektów Twojej pracy, to trzeba przemyśleć inne ewentualności. Obecnie bardzo wiele osób cierpi na schorzenia metaboliczne, cukrzycę, insulinooporność, hipoglikemię itp., które skutecznie utrudniają nam pracę nad wymarzoną sylwetką.
Zdecydowanie warto skontaktować się z lekarzem i zrobić potrzebne badania.

1 kg mięśni i 1 kg tłuszczu to zdecydowanie tyle samo. Jednak tkanka tłuszczowa ma większą objętość i zaburza proporcje ciała, zakrywając rzeźbę mięśniową. Więc jeśli ćwiczysz od dawna a waga ani drgnie, chwyć za miarę!

Wiele z nas, kobiet boi się treningu siłowego i unika obciążenia jak ognia bojąc się, że urosną nam mięśnie jak u atlety. Nic bardziej mylnego. Trening z obciążeniem jest nam bardzo potrzebny nie tylko ze względu na efekt wizualny – lekkiego zarysowania mięśni i większej siły. Większa masa mięśniowa przyspiesza metabolizm, w efekcie wspomaga redukcję wagi. Korzystnie wpływa też na kościec, wzmacniając kości i zwiększając ich gęstość, co jest doskonałą profilaktyką osteoporozy. Systematyczny trening siłowy wzmacnia mięśnie i stawy, ale również zapobiega chorobom układu krążenia i poprawia samopoczucie.

Trening z obciążeniem ma zwykle na celu poprawę muskulatury, jednak jeśli opór jest niewielki, to z pewnością nie staniemy się nagle atletą. To nie jest takie proste. Jeśli chodzi o kobiety to stoją za nami również hormony oraz budowa i skład ciała, który utrudnia nam nadmierne nabudowanie mięśni, także bez obaw sięgajmy po hantle i sztangi.

Racjonalna, zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta ma duże znaczenie, szczególnie, gdy regularnie uprawiamy sport i poddajemy organizm obciążeniom. Siłą rzeczy potrzebuje on więcej „paliwa” do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć pomaga nam zredukować zbędne kilogramy lub przeciwnie, zwiększyć masę ciała.

Niezależnie od tego, czy trenujemy rano czy wieczorem, posiłek powinniśmy zjeść do 1,5-2 godzin przed treningiem. Musimy mieć energię i siłę na dłuższy wysiłek, więc powinniśmy zastosować węglowodany, najlepiej złożone, te które mają dłuższy czas uwalniania i dodają energii podczas treningu oraz domieszkę białka (owsianka z ulubionymi dodatkami, omlet z owocami, kanapka z chleba pełnoziarnistego z wędliną lub jajkiem, jajecznica). Wieczorny trening powinien być poprzedzony obiadem węglowodany+białka (kasze, ryż brązowy, kawałek chudego mięsa lub jajko, warzywa).

Krótko po treningu (do ok. 30 minut) powinniśmy sięgnąć po cukry proste, aby odbudować zapasy glikogenu. Dobrym pomysłem jest owoc świeży lub suszone, koktajl owocowy, kanapka z miodem itp. Najłatwiej wziąć ze sobą banana i zjeść go zaraz po treningu w drodze do domu. Kolejny posiłek (do 2 godzin po treningu) powinien już zawierać białko, węglowodany złożone i dowolną porcję warzyw.

Trening personalny dla Kobiet

Trening personalny dla Mężczyzn

Trening w parach

Trening dla Kobiet w ciąży

Trening z dojazdem

Konsultacje on line

Logo Trener personalny Katarzyna Baraniak

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?

I jesteś FIT!