Płaski brzuch bez „brzuszków”

Płaski brzuch bez „brzuszków” – czy to możliwe? Pamiętasz jak na lekcjach wychowania fizycznego robiliście je na czas? No wiesz, czym więcej zrobisz w trakcie trwania minuty tym wyższa ocena… Jednak okazuje się, że brzuszki to nie podstawa płaskiego brzucha, a wręcz zagrożenie dla Twojego zdrowia. Smukłą talię możemy wyrobić w szybszym tempie bez tego popularnego ćwiczenia. Sprawdź moje sposoby na płaski brzuch bez „brzuszków”  i dowiedz się jak ćwiczyć aby osiągnąć cel.

 

płaski brzuchBrak efektów po „brzuszkach”

Nie wiem czy wiesz, ale popularne „brzuszki” to wcale nie tak dobre ćwiczenie. Popularyzowane przez nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach, a nie przynoszące oczekiwanych rezultatów. Robiliśmy je wszyscy, z pewnością nie raz myśląc o płaskim brzuchu. Dojść do setki dziennie i efekt murowany – myślimy. Okazuje się, że to ćwiczenie to kiepski pomysł, szczególnie w przypadku kobiet. Podczas wykonywania popularnych „brzuszków” ciśnienie wewnątrz brzucha wzrasta, przez co nasze narządy mają mało miejsca. Kiedy tak się dzieje, rośnie ryzyko uszkodzenia mięśni dna macicy lub (rzadko) klatki piersiowej. Kilkanaście powtórzeń, kilka razy w tygodniu, przez wiele lat… nie róbcie tego. Ponadto, wykonując brzuszki ograniczamy miejsce dla przepony, przez co zaczynamy źle oddychać. Oddech podczas ćwiczeń jest bardzo ważny, a ściśnięty brzuch temu nie pomaga. Tlen jest ważny dla mięśni, bez niego dobrze nie będą pracowały. Jeśli myślisz, że to nic, bo przecież „brzuszki” dadzą szybkie efekty pomimo ryzyka, to nadal jesteś w błędzie. Podczas wykonywania tego popularnego ćwiczenia nie angażujemy wielu mięśni brzucha, a w zasadzie ćwiczy tylko jeden – mięsień prosty (a nawet nie cały, bo tylko górna część). Czyli ćwiczysz to co jest nad pępkiem, zapominając o części pod nim. Nie angażując pozostałych mięśni, w tym mięśni dna macicy, zamiast powodować coraz to smuklejszą talię to… wręcz ją powiększasz.  Mięśnie skośne, które są wciąż wzmacniane rozrastają się, przez co wcale nie osiągniesz płaskiego brzucha. Nadal mało? Brzuszki są niewłaściwe dla kręgosłupa, szczególnie odcinka szyjnego i lędźwiowego. Pomyśl o swojej postawie w trakcie tego ćwiczenia. Angażujemy zbyt dużo szyi czy karku podczas tego ćwiczenia, zwłaszcza na początku gdy mięśnie brzucha są słabe i nie dadzą rady wykonać tyle powtórzeń ile byś chciał. Wyginasz kręgosłup szyjny i kręgosłup lędźwiowy, co nie jest dobre dla Twojego zdrowia. Mit jakoby „brzuszki” były najlepszym sposobem na płaski brzuch został obalony!

Płaski brzuch bez „brzuszków”? – inne ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Przede wszystkim nie zaczynaj ćwiczeń od konkretnego treningu. Jak zawsze pamiętaj o etapach. Najpierw rozgrzewka, pozwól mięśniom przygotować się do wysiłku. Rozpoczynając trening brzucha połóż się na plecach, uginając nogi w kolanach, stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder. Sprawdź czy dłoń wchodzi pod lędźwie. Wchodzi połowa? Świetnie, to właściwa postawa do tego ćwiczenia. Ręce na żebra i zaczynamy głęboko oddychać ustami. To proste ćwiczenie zaangażuje przeponę, która jest kluczowa przy ćwiczeniach na mięśnie brzucha. Skoro już leżysz umieść ręce wzdłuż tułowia. Oddychając unoś kolana w kierunku klatki piersiowej. Wdech – podnosimy kolano lewe, wydech – opuszczamy je. Powtórz je na każdą nogę chociaż 7 razy na początek, potem dokładaj powtórzeń. Proste, prawda? Jesteśmy nadal w pozycji leżącej. Unieś obie nogi na wysokość około 30 cm i trzymaj je w powietrzu. Napinaj brzuch! Ciężko, prawda? To ćwiczenie możesz połączyć z popularnymi „nożycami”. My też nie lubiliśmy ich w szkole, ale jest niesamowicie skuteczne. A może rowerek? Wzmocni nie tylko mięśnie brzucha, ale także pomoże na pośladki i uda. Do dzieła, sprawdź ile dasz radę „przejechać”! Pamiętaj, aby w połowie ćwiczenia zacząć „jechać” w drugą stronę. Ćwicząc mięśnie brzucha nie zapominaj o popularnej „ławeczce”. Desce?To ćwiczenie niejednej osobie przynosi przekleństwa na myśl, ale jest jednym z lepszych ćwiczeń na ten odcinek ciała.  Wzmacnia mięśnie poprzeczne brzucha, poprawia postawę. Połóż się na brzuchu i podeprzyj się na łokciach. Plecy wyprostowane, stopy również. Spróbuj wytrzymać jak najdłużej, a następnie powtórz ćwiczenie przynajmniej trzy razy. Jeśli nadal uważasz, że popularne ‘brzuszki” to nie tak złe ćwiczenie, zamiast nich zastosuj tzw. „brzuszki skośne”. Leżąc w pozycji leżącej dotkaj kolan łokciami zbliż łokieć do kolana /naprzemiennie (lewe kolano do prawego łokcia i odwrotnie). Wykonuj to ćwiczenie dokładnie, nie odczuwaj presji czasu. Ważniejsze jest prawidłowe wykonanie treningu, niż ilość powtórzeń w danym czasie.

podpór na przedramionach

Jak można zauważyć ćwiczenia na płaski brzuch to nie tylko popularne „brzuszki”, a wręcz byleby nie one. Wiele ćwiczeń angażuje o wiele więcej mięśni i to właśnie na nich powinniśmy się skupiać. Wybierając to co znamy i co było polecane kiedyś, niekoniecznie robimy swojemu ciału dobrze. Ryzyko, jakie podejmujemy, wykonując brzuszki nie jest tego warte. O wiele lepiej postawić na inne ćwiczenia, które pomogą w walce o płaski brzuch. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu się oraz o ćwiczeniach oddechowych. To pozwoli wykorzystać trening w stu procentach oraz przyśpieszy dotarcie do celu.

Szukasz więcej informacji na temat treningu mięśni brzucha? Sprawdź tutaj.