Trening w domu – czy to ma sens?

Wiele osób wybiera trening w domu, ale czy ma to sens? Do niedawna uważało się, że formę można zbudować tylko spędzając godziny na siłowni, a bez niej sportowe życie nie ma sensu. Pandemia pokazała nam, że bez miejsca do ćwiczeń też można funkcjonować, a co więcej – to miejsce można przenieść do naszego własnego domu. Nie ważne, czy wygospodarujesz miejsce do ćwiczeń w salonie, w sypialni czy zaszyjesz się w biurze. Priorytetem jest to w jaki sposób i z kim będziesz ćwiczył. Bycie sportowym jedynakiem jest świetne, ale tylko wtedy gdy znamy podstawy ćwiczeń i zdajemy sobie sprawę z ich poprawnego wykonywania.

trening domowyPlusy i minusy treningu w domu

Może się wydawać, że trening w domu posiada same plusy, zero minusów, nic tylko ćwiczyć we własnych czterech kątach. Nie musimy dojeżdżać na siłownie, tankować, jakkolwiek wyglądać… oszczędzamy czas i pieniądze. Nikt na nas nie patrzy. To niewątpliwe pozytywne aspekty treningu w domu, jednak nie do końca jest tak jak myślimy. Oszczędzamy czas nie dojeżdżając do pobliskiej siłowni, ale za to poświęcamy go na przygotowanie ćwiczeń. Nie tracimy pieniędzy na karnety, dodatkowe zajęcia czy paliwo, ale za to musimy odpowiednio przygotować swoją przestrzeń i pomoce do ćwiczeń. I ostatni plus, o którym musimy wspomnieć jako też minus – nikt na nas nie patrzy. Będąc wśród innych, którzy mogą lepiej się znać na ćwiczeniach zawsze możemy liczyć na ich radę. Nie rób tak, to ćwiczenie wykonujesz niewłaściwie, hej pomogę Ci… Te słowa bywają pomoce, zwłaszcza gdy rozpoczynamy swoją przygodę ze sportem. Nie potrafimy jeszcze przyjąć odpowiedniej pozycji, nie wiemy czy dane ćwiczenie wykonujemy dobrze i czy oby na pewno jest dla nas. Z pewnością teraz zastanawiasz się czy, patrząc na to o czym wspominam wyżej, trening w domu ma sens. Oczywiście, że ma. Jednakże należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i ich się trzymać. Nie rzucajmy się na głęboką wodę, nie wierzymy zanadto w swoje umiejętności. Niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może przynieść odwrotne efekty do zamierzonych lub, co gorsze, doprowadzić do poważnych kontuzji oraz uszczerbku na zdrowiu. Nie ryzykuj!

Co zrobić, aby trening w domu był prawidłowo wykonywany?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, trening w domu ma pozytywne aspekty, ale jakby przyjrzeć się odrobinę bliżej, to te plusy mogą być także minusami. Nie stawiaj tutaj krzyżyka, rezygnując z ćwiczeń w swoich czterech ścianach. Mamy na to sposób. Aby być pewnym, że ćwiczenia są wykonywane prawidłowo, a Twoja postawa wygląda tak jak powinna – możesz skorzystać z pomocy kogoś, kto się na tym zna. Nadal nie musisz wychodzić z domu! Trener personalny online to osoba, która za pomocą nowych technologii poprowadzi trening, przyglądając się Twoim ćwiczeniom. Powie co jest nie tak, ostrzeże przed konsekwencjami złej postawy. Co więcej, trener personalny online dobierze odpowiedni trening, biorąc pod uwagę cel jaki chcesz osiągnąć. Inaczej wykonujemy aktywność fizyczną chcąc schudnąć, inne ćwiczenia wybieramy chcąc rozbudować masę mięśniową. Boisz się nadal kosztów, jakie poniesiesz wydając masę pieniędzy na pomocy przy treningu? Doświadczony trener dostosuje wydatki pod Twój budżet. Hantle możesz zastąpić butelkami wody, a matę kupić w popularnej sieciówce. Najpierw poczuj w sobie sportowe emocje, by następnie poczuć, że te wydatki to nie zakup na chwilę.

trening domowy z KasiąJak nie czuć się samotnym trenując w domu?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że interakcje podczas ćwiczeń i pobytu na siłowni są bardzo ważne. Pozytywna energia, słowa wsparcia czy krótka wymiana doświadczeń są bardzo ważnymi elementami życia siłowni. Spotykamy innych, nawiązujemy przyjaźnie, jest nam raźniej. To wszystko przekłada się na motywację, przez co jest nam prościej wstać i zacząć ćwiczyć. Podczas wybierania treningu w domu może zabraknąć tego elementu, a relacja z trenerem personalnym online może nie wystarczyć. I na to mamy sposób. Istnieją grupy wsparcia w serwisie społecznościowym Facebook, gdzie możesz wymieniać się refleksjami, wątpliwościami czy chwalić sukcesami. Poznajesz innych, otrzymujesz łatwą drogę do kontaktu. Co więcej, nie musisz ćwiczyć sam/a. Grupa treningowa „Trening domowy z Kasią” pozwala na wzięcie udziału dwa razy w tygodniu w treningu online. To świetna odskocznia i sposób na nowe doświadczenia. Nie musisz być z tym sam/a, są obok Ciebie inni, którzy mierzą się z tą przygodą.

 

Jak widać trening w domu to nie tylko obcowanie sam-na-sam z sobą samym, poznawanie swojego ciała i wykonywanie ćwiczeń. To może być także doskonały czas na poznanie innych na grupach społecznościowych. Możemy ćwiczyć wspólnie dzięki transmisją online (jak w przypadku „trening domowy z Kasią” Trenując w domu i korzystając z pomocy trenera personalnego online uczymy się nowych ćwiczeń, pod okiem osoby zaufanej, która wie jakie ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie, a z których powinno się zrezygnować. Oszczędzamy czas na dojazdy, nie stoimy w korkach, dbamy o swój komfort psychiczny i nadal trenujemy.