Trening na świeżym powietrzu

Trening na świeżym powietrzu to świetna opcja na ruch w dzisiejszych czasach. Siłownie pozamykane, opcji na sport i wysiłek fizyczny niewiele. Mata przed telewizorem już się znudziła, a ulubiona trenerka, której wykupiłeś pakiet w aplikacji drażni? Mamy na to sposób! Trening na dworze to doskonała alternatywa dla Twoich dotychczasowych zmagań ku pięknej, wysportowanej sylwetce. Wystarczy tylko odrobina chęci i fantastyczny trening jest na wyciągnięcie ręki.

 

trening na dworze

Coraz to wyższa temperatura i częściej wyglądające promienie słońca zza chmur coraz bardziej przekonują do tego, aby nie siedzieć w czterech ścianach. Pogoda wręcz woła, aby wyjść z domu i oddać się wysiłkowi fizycznemu! Cisza, spokój, świeże powietrze, promyk słońca oświetlający twarz… czego chcieć więcej? Wyjście z domu to nie tylko sposób na zgrabną sylwetkę, ale też świetne samopoczucie. Sprawdź sam jakie efekty może przynieść aktywność fizyczna na dworze.

Trening na świeżym powietrzu – dlaczego warto?

Z pewnością zgodzicie się, że trening na świeżym powietrzu niesie ze sobą wiele plusów. Udowadniają to badania, które mówią o tym, że pobyt poza domem, któremu towarzyszy na przykład zieleń lasu, przynosi wiele pozytywnych skutków. Zacznijmy od naszej wewnętrznej strefy. Udając się choćby na spacer przynosimy swojemu organizmowi mnóstwo radości. Wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które dodają nam energii. Jest to ważne szczególnie zaraz po zimie, w pierwszych podrygach wiosny, gdy nasze ciało szczególnie potrzebuje witaminy D, którą z łatwością dostarczy słońce.  Dzięki aktywności na świeżym powietrzu dotleniamy umysł, co później przekłada się na naszą koncentrację oraz zdolność postrzegania czy przyswajania wiedzy. W przypadku młodej osoby, pół godzinny spacer przed nauką może pozwolić się skoncentrować i otworzyć umysł na poznawanie nowych rzeczy. Głębokie oddechy sprawiają, że więcej tlenu dostaje się do naszych komórek krwi, co wpływa pozytywnie na jej przepływ czy krążenie. Ponadto dotlenione zostają nasze mięśnie, a ich wydolność ulega poprawie. Ruch na świeżym powietrzu to doskonały sposób na lepszą kondycję, ale także na dobre samopoczucie każdego dnia. Co więcej, regularnie wychodząc z domu, nie uzależniając naszego wysiłku fizycznego od pogody, hartujemy swój organizm, zyskując odporność. To szczególnie ważne w sezonie podwyższonego ryzyka przeziębienia czy grypy.

Trening na świeżym powietrzu to nie tylko pozytywne aspekty dla ciała i ducha. Dodatkowo, zmieniając swoje cztery ściany na zieleń lasu czy ulubioną ścieżkę wśród pól, urozmaicamy standardowe ćwiczenia fizyczne. To pozwala nam nie znudzić się ćwiczeniami i wprowadzić urozmaicenia. Wybieraj różne trasy, podejmuj wyzwania – górka, która wydawała się nie do pokonania przy przejażdżce rowerowej jest już możliwa.  Urozmaicenie ćwiczeń jest szczególnie ważne teraz, gdy dostęp do siłowni jest utrudnione.

Wycieczka do lasu w samotności może być doskonałym antydepresantem i pozwolić na chwilę wytchnienia oraz pobycia samemu ze sobą. Problemy, które w czterech ścianach były nie do przeskoczenia, przy odrobinie świeżego powietrza mogą stać się łatwiejsze do rozwiązania niż myślisz. Samotność to też czas samokrytyki i samodoskonalenia się. Nikt nie krytykuje, nikt nie ocenia. Walczysz sam ze sobą.

Dodatkowym i myślę, że szczególnie dużym plusem, treningu na świeżym powietrzu, jest jego budżetowość. Wcale nie musisz mieć najlepszego sprzętu, aby zagwarantować swojemu ciału nie lada trening. Bieg, szybki marsz, a nawet powolny spacer, dzięki któremu poznasz zakamarki swojej okolicy – jest to całkowicie darmowe. Bez ponoszenia kosztów dbasz o swoje ciało!

 

trening na świeżym powietrzu

Jakie akcesoria do treningu na świeżym powietrzu wybrać?

Trening na dworze może być całkowicie darmowy, lekko kosztowny lub wymagać większych nakładów finansowych. W tym pierwszym przypadku nie potrzebujesz żadnych akcesoriów, aby poruszać się pośród  zieleni lasu. Spacer nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Dla zaawansowanego biegacza ważne będą buty do biegania. Te kupisz na wyprzedaży w niewielkiej cenie. Nie musisz od razu stawiać na drogie, popularne marki. Wybierz te w Twoim budżecie, a dopiero gdy „połkniesz bakcyla” zainwestuj w sport. Pamiętaj jednak, że wygoda stóp jest ważna i nie decyduj się na buty, które są nie wygodne lub nie spełniają Twoich oczekiwań.  Podobnie jest w przypadku nordic walking – te kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Sytuacja odrobinę komplikuje się, jeśli chcemy jeździć na rowerze. Tutaj sprzęt może wynieść nas nawet kilka, jak nie kilkanaście tysięcy złotych. Dobry rower, nie ten co pozostał z Komunii, to już spory wypadek. Do tego, w późniejszym czasie, strój kolarski, odpowiednie rękawiczki czy nawet takie umilacze czasu jak bezprzewodowe słuchawki – to może być drogie.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy do tego, że sport na świeżym powietrzu to ciekawa alternatywa, a trening w domu nie musi być koniecznością. Wybierając się na spacer warto zachęcić przyjaciela, rodzica czy inną bliską osobę – dzieląc się czasem, nawiązujemy relacje, które są szczególnie ważne. Jeśli nie wiesz jak trenować pomyśl nad pomocą. Trener personalny to doskonały doradca, który dobierze indywidualnie treningi oraz rodzaj wykonywanych aktywności. W tym tych na świeżym powietrzu.

Pokrewne Posty