Trzy kroki do lepszej kondycji

Trzy kroki do lepszej kondycji – krótki poradnik. Zastanawiałeś się czasami od czego łapie Cię zadyszka? Czy wyjście na czwarte piętro może być łatwe i przyjemne, a nie kończyć się suchym gardłem? Recepta na brak szybkiego oddechu jest jedna, a brzmi ona – lepsza kondycja. Pozwoli Ci nie tylko w życiu codziennym cieszyć się lepszą formą, ale również pomoże na siłowni w walce o smukłą, wysportowaną sylwetkę. Dzięki poprawie kondycji możesz ćwiczyć dłużej, uzyskując lepsze efekty. Co zrobić, aby polepszyć swoją kondycję? Przedstawiamy krótki poradnik, a dokładnie trzy kroki do lepszej kondycji. 

Aby rozmawiać o kondycji, najpierw chcemy wytłumaczyć czym ona jest. Mówi się, że jeśli ktoś bez problemu przebiegnie dany odcinek, nie ma zadyszki przy górskiej wspinaczce lub nie będzie dla niego problemem zepsuta winda, to ma dobrą kondycję. Kondycja, to inaczej wytrzymałość, czyli możliwość wykonania danego wysiłku w określonym czasie, mimo że doskwiera zmęczenie. Może na nią wpływać kilka czynników. Zacznijmy od genetyki – cechy wrodzone mogą warunkować lepszą kondycję niż u innych. Jednak to nie ona jest najważniejsza, ponieważ nad wytrzymałością możemy pracować. Aby to zrobić niejednokrotnie musimy się porządnie zmęczyć, co wzbudza w organizmie tzw. superkomensację, która objawia się większą wytrzymałością.

  1. Regularne ćwiczenia na poprawę kondycji

Kondycja nie poprawi się z dnia na dzień, ale możesz nad nią pracować za pomocą prostych ćwiczeń fizycznych, które możesz wykonywać w domu. Regularne ćwiczenia w domu pomogą nie tylko zadbać o wytrzymałość, ale przy okazji zadbasz o swoją sylwetkę. Zacznij od dobrze Ci znanych pajacyków, które z pewnością źle wspominasz z czasów szkolnych. Okazuje się, że te słynne podskoki doskonale sprawdzają się w codziennych, domowych ćwiczeniach. Są proste w wykonaniu, a ich regularne powtarzanie doskonale pobudza układ krążenia. Zakres ruchu podczas pajacyków jest duży i dynamiczny, dzięki czemu wzmacniamy różne grupy mięśniowe. Równie przydatnym ćwiczeniem są tzw. krokodylki, czyli burpees. Nie licz na taryfę ulgową. Podczas tego treningu angażujesz wszystkie mięśnie ciała. Pamiętaj, że lepiej wykonywać ćwiczenia dokładnie i wolno, niż niewłaściwie szybko. Zaangażuj się w poprawną technikę. Stań prosto, wykonaj podskok z uniesieniem rąk nad głowę. Gdy zaczniesz opadać przejdź do pozycji podporu przodem, nogi wyrzucając w tył (pozycja pompki). W tym ćwiczeniu pamiętaj o zaangażowaniu pośladków i brzucha, aby stabilizować sylwetkę. 

  1. Dbaj o swoją dietę

Twoja kondycja nigdy nie będzie dobra jeśli nie zaczniesz dbać o to co jesz. Traktuj z rozwagą swój talerz, nie wrzucaj na niego co popadnie. Jedząc co drugi dzień dania typu fast food, choćby nie wiadomo jak smaczne, dostajesz cios w stronę swojej wytrzymałości. Jeden hamburger może zniszczyć całą tygodniową pracę i sprawić, że się cofniesz. Jeśli nie potrafisz zadbać o swój jadłospis wykorzystaj porady dietetyk online. Dbaj o to, aby na Twoim talerzu znalazło się jak najmniej przetworzonych produktów spożywczych. Wybieraj pieczywo i makarony pełnoziarniste, zrezygnuj z białego ryżu na rzecz brązowego. Zacznij swoje nowe życie, w którym nie będzie miejsca na biały cukier. Uwierz, że po tygodniu picia niesłodzonej kawy Twoje kubki smakowe ją zaakceptują. Pamiętaj o tym, aby oprócz zbilansowanych posiłków, towarzyszyła im regularność. Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dostarczając witamin i minerałów organizmowi rano dajesz mu możliwość rozwinięcia się w kolejnych porach dnia. Dzięki racjonalnemu żywieniu podniesiesz swoją kondycję i zadbasz o lepszą sylwetkę. Zrezygnuj również z alkoholu, który ma wyniszczający wpływ na organizm oraz prowadzi do wielu pokus – m.in. słonych przekąsek.

zdrowa dieta

  1. Trening na świeżym powietrzu

Czy wiesz, że  zieleń nie tylko uspokaja, ale także przyda się w walce o lepszą kondycję? Wybierz się na odprężający spacer z przyjacielem lub zaproponuj sąsiadowi wyprowadzenie psa – może akurat teraz potrzebuje Twojej pomocy przy codziennej opiece nad pupilem? Długie spacery sprzyjają formie. Możesz zacząć uprawiać biegi wytrzymałościowe lub interwały. Jeśli wolisz ćwiczyć ze sprzętem, wyciągnij swój rower i wybierz się na przejażdżkę.  Otoczenie lasu sprzyja i pomaga w długim, intensywnym wysiłku. Maszeruj, biegaj lub jeździj na rowerze przynajmniej godzinę dwa-trzy razy w tygodniu, a wkrótce poczujesz jak to nie mieć zadyszki! Jeśli lubisz towarzystwo innych sprawdź, czy w Twojej okolicy nie pojawiło się kółko nordic walking. To sposób nie tylko na lepszą kondycję, ale też pomoże w nawiązaniu nowych znajomości.  

jazda na rowerze

Mamy nadzieję, że nasze trzy kroki w kierunku lepszej sprawności fizycznej przydadzą się w życiu codziennym i nabierzecie pewności w dążeniu do celu. Jeśli nie jesteście pewni czy ćwiczenia jakie wykonujecie lub styl życia jaki prowadzicie, są odpowiednie w nabieraniu dobrych nawyków zapraszamy do kontaktu z trener personalny online w celu otrzymania porad i nakierowania w dobrą stronę. Pamiętajmy, że tylko dobrze wykonywane ćwiczenia i odpowiednia dieta mogą doprowadzić nas do sukcesu.