noworoczne postanowienie

Nowy rok 2022 Jak zrealizować noworoczne postanowienie i zacząć ćwiczyć?

Noworoczne postanowienie często brzmi: „Od Nowego Roku zadbam o swoją sylwetkę, zgubię kilka kilogramów, postawię na zdrowy i zróżnicowany styl życia… Koniec siedzenia na kanapie i jedzenia tłustych przekąsek!” – znasz to, prawda? Zanim rozpoczęłem przygodę jako trener personalny niejednokrotnie obiecywałam sobie zmiany „od”. Zawsze pora była dobra, ale nigdy nie na tyle odpowiednia, aby moje postanowienie stało się rzeczywistością. Jak znaleźć w sobie motywację i zacząć ćwiczyć? Jak sprawić, aby Nowy Rok okazał się przełomowy, a sport stał się stylem życia, a nie przykrą koniecznością? Zapraszam do przeczytania artykułu, postaram się pomóc.

 

Kiedy zrobić pierwszy krok?

Wyjaśnijmy sobie jedno – samo podjęcie decyzji w głowie i życie z pewnością,  że pierwszy stycznia okaże się przełomowy wcale nie jest pierwszym krokiem. Przestań myśleć, składać sobie obietnicę, a zacznij działać. To właśnie czynność powinna być pierwszym krokiem. Motywujące cytaty znalezione przy bezsennej nocy nie są koniecznością. Zapał jest najmocniejszy zaraz przed umowną datą rozpoczęcia. Dlatego już wtedy podejmij decyzję jaki sport chcesz uprawiać i w jaki sposób ćwiczyć – w domu, a może na siłowni? Jeśli Twoje postanowienie opiera się na zdrowej i zbilansowanej diecie, to już teraz dietetyk może zająć się Twoim jadłospisem i rozpocząć jego tworzenie. Będziesz mógł odpowiednio się przygotować, robiąc listę zakupów. Zamiast kupować nowy strój do ćwiczeń, w którym (podobno) będzie się lepiej ćwiczyć, zastanów się czy warto wydawać pieniądze na coś zbędnego. Zamiast tego już teraz wykup trening w studio treningu personalnego, który z pewnością będzie lepszą motywacją. Jeśli nie lubisz ćwiczyć w większym gronie postaw na profesjonalnego trenera online, który poprowadzi Cię ku wymarzonej sylwetce.

Zasada celu i małych kroków

Nie od razu Kraków zbudowano, nie oczekuj że Twoje wyniki będą zniewalające już na początku. Określ cel jaki chcesz osiągnąć i powoli do niego dąż. Zamiast mówić sobie „schudnę”, określ ile  dokładnie. Zacznij od małej liczby pięciu czy sześciu kilo, aby później móc osiągnąć i odhaczyć cel. Droga do dużego marzenia może być zbyt długa i frustrująca, a brak nagród pomiędzy może skutkować zniechęceniem. Przygotuj sobie konkretną instrukcję, plan działania. Wypisz na kartce na czym Ci najbardziej zależy, oceń istotność tego działania. Określ w jakie dni możesz ćwiczyć, ile czasu na to możesz poświęcić. Nie ważne, że początkowo będzie to zbyt krótko. Zacznij od małych kroków, dzięki którym stres przed porażką spadnie – w końcu łatwiej jest osiągnąć sukces. Na swojej liście celów nie pisz tylko tego, co wydaje Ci się trudne do wykonania. Wypisz również swoje marzenia – lot paralotnią, wycieczka w Tatry czy egzotyczne wakacje.

noworoczny celZmotywuj osobę bliską do działania

Najgorzej jest przed kimś przyznać się do porażki, że się odpuściło. Dlatego warto mieć kogoś obok, kto ma ten sam lub podobny cel. Może być to przyjaciel, przyjaciółka czy też ktokolwiek z rodziny. Jeśli w Twoim otoczeniu nie widzisz osoby, która mogłaby chcieć zacząć ćwiczyć od Nowego Roku, poszukaj wsparcia w Social Mediach. Takich jak Ty jest o wiele więcej, a wspólne działanie motywuje. Dzięki wymianie doświadczeń, wspieraniu się i wzajemnemu dopingu możesz osiągnąć więcej. Zapytaj na lokalnej grupie czy ktoś nie szuka partnera do ćwiczeń lub dołącz do grupy treningowej online. To także doskonały sposób aby poznać kogoś nowego i poszerzyć znajomości. Nawzajem się motywując sprawiacie, że drugiej osobie jest wstyd odpuścić. Jeśli jednemu się nie chce, drugie może pociągnąć go za rękę.

Przypomnij sobie dlaczego wcześniej się nie udało

Myślę, że to nie pierwszy raz, gdy w Twojej głowie pojawia się postanowienie noworoczne, a chęć jego spełnienia przeważa nad motywacją i konkretnym działaniem. Tym razem postaw sprawę inaczej, zaplanuj konkretnie jak to zrobić, by zrealizować cel. Nie musi być on wykonany w stu procentach, wystarczy, że wykonasz kilka lub kilkanaście – na początek to powinno wystarczyć. Osiągaj cel za celem, nawet jeśli ma być to najmniejszy sukces. Zastanów się jak wyglądały ostatnie postanowienia i czy udało się jakkolwiek je zrealizować. Jeśli nie, zastanów się nad przyczyną. Rozpisz to na kartce, określ procentowo co zrobiłeś, a co nie. Bądź ze sobą szczery. Następnie zastanów się co zrobić, aby tym razem nie wypaść z rytmu i spełnić swoje obietnice o lepszej sylwetce. Nie bój się prosić o pomoc. Dobry trener personalny nie tylko ułoży Twój harmonogram ćwiczeń, ale także zadba o odpowiednią motywację. Może warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego?

Mam nadzieję, że te kilka kroków ku spełnieniu postanowień noworocznym i rozpoczęciu zdrowego stylu życia, w którym obecne będą ćwiczenia pomogą oraz zmotywują. Warto jest mieć kogoś bliskiego przy sobie, a cele i marzenia wypisać na kartce. Dzięki małym krokom osiągniesz szybciej mniejszy punkt, który zmotywuje do kolejnego. Nie poddawaj się, nie myśl, a działaj. To klucz do sukcesu i  braku słomianego zapału.