Trening cardio czy interwałowy – co odchudza lepiej?

Trening cardio i interwałowy są szczególnie polecane osobom odchudzającym się. Jednak pod względem spalania tkanki tłuszczowej bardzie wydajny jest trening interwałowy, polecany jest jednak bardziej zaawansowanym osobom.

Trening interwałowy jest najskuteczniejszą formą treningową jeśli chodzi o proces spalania tłuszczu. Przynosi szybkie efekty w krótkim czasie.

trening cardio na bieżni

Czym jednak różni się od cardio?

Po pierwsze czas trwania i intensywność. Aby uzyskać wymierne korzyści z ćwiczeń aerobowych należy trenować  codziennie 30-40 minut. Natomiast w przypadku interwałów wystarczy jedynie 3 razy w tygodniu po 25 minut, aby uzyskać efekty. Jest to zatem oszczędność czasu przy dużej skuteczności.

Krótki czas treningu nie powoduje spalania tkanki mięśniowej, a co za tym idzie pozwala nie tylko chudnąć, ale również rzeźbić i ujędrniać ciało.

Bardzo dużą zaletą takiego treningu jest również to, iż pozwala spalać tłuszcz z miejsc, gdzie najczęściej chcemy się go pozbyć tj. brzucha, bioder, czy ud.

Czy jednak odchudza lepiej?

Tak. Choć jeszcze do niedawna sądzono, iż najlepszy dla spalania tłuszczu jest długi jednostajny wysiłek, to ostatnie badania dowodzą, iż trening interwałowy może spalić tłuszcz trzy razy szybciej i to przy mniejszym wydatku energii.

Kluczowe są tu procesy zachodzące w organizmie po treningu. Interwały angażują ok. 80% mięśni (cardio jedynie 40%) i w związku z tym ważny jest długi proces regeneracji, który następuje po treningu. Do procesów odbudowy niezbędny jest tlen, a energia do tych procesów pobierana jest z tłuszczu. Dlatego tłuszcz jest spalany jeszcze długo po ćwiczeniach – nawet do 24 godzin i tak ważna jest przerwa regeneracyjna – minimum 48 godzin.

Pamiętajmy, że żaden trening nie przyniesie wymarzonych efektów bez odpowiedniej diety.

trening cardio z trenerem personalnym

Czy dobry dla wszystkich?

Trening interwałowy nie jest polecany osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Aby podołać jego intensywności, trzeba mieć wyrobioną kondycję. Dla osób bez doświadczenia jego poziom trudności może być demotywujący.

Dlatego najlepiej zacząć od ćwiczeń cardio i dopiero z czasem wprowadzać interwały. Osoby otyłe, starsze, chore na serce lub płuca powinny również zrezygnować z tak intensywnego wysiłku i raczej skupić się na treningach aerobowych. Przeciwwskazaniem dla tego typu ćwiczeń jest również niedożywienie i osłabienie organizmu oraz różnego rodzaju infekcje.

Swą przygodę z treningiem interwałowym najlepiej zacząć od konsultacji z trenerem personalnym, który indywidualnie dobierze obciążenia treningowe, ustali plan oraz na bieżąco będzie monitorować postęp.

Trening interwałowy można wykorzystać w różnych dyscyplinach sportu np.:

  • Bieganie
  • Jazda na rowerze
  • Pływanie
  • Ergometr wioślarski

O zaletach treningu z trenerem personalnym przeczytasz tu: W czym pomoże mi trener personalny?