Trening outdoor i bieganie w Poznaniu

Szukasz ciekawych, dobrych i sprawdzonych miejsc do przeprowadzenia treningu outdoor lub biegania w Poznaniu? Oto kilka moich propozycji.

Poznań to nie tylko miasto korków i zgiełku. Można tu znaleźć wiele miejsc, aby potrenować w plenerze:

1. Jezioro Maltańskie

Jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród aktywnych poznaniaków. Bliskość wody i lasu tworzy wspaniałą atmosferę, a wiele uprawiających sport osób motywuje do działania. Można tu spotkać przede wszystkim wielu biegaczy i rolkarzy i osoby uprawiające nordic walking, ale ze względu na rozległość terenu, każdy znajdzie kawałek miejsca dla siebie. Pełne okrążenie jeziora to 5,4 km, ale można trasę wydłużyć skręcając do lasu. Malta ze względu na swą infrastrukturę i położenie jest miejscem, gdzie organizuje się wiele imprez sportowych, w tym biegowych. Na tym terenie znajduje się również siłownia zewnętrzna.

bieganie w poznaniu

2. Jezioro Rusałka

To kolejne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkomiejskiego hałasu. Przyciąga wielu amatorów ruchu na świeżym powietrzu. Duże jezioro, plaża i dodatkowo otaczający las tworzą świetną atmosferę dla treningów na świeżym powietrzu. Przy plaży znajduje się również siłownia zewnętrzna. Okrążenie jeziora to 4 km. Wytyczona w lesie żółtymi słupkami przez firmę Nike trasa to 5 km. Biegając w tym terenie można wydłużyć trasę podążając w kierunku jeziora strzeszyńskiego. Piękna trasa po miękkim podłożu pozwala przebiec kilkanaście kilometrów

3. Park Cytadela

Dawny fort, to obecnie ok. 100 ha położonych malowniczo na wzgórzu terenów parkowych. Idealne miejsce do treningów praktycznie w centrum Poznania. Można tu spotkać wiele osób jeżdżących na rowerach, rolkach, trenujących i oczywiście biegających. Liczne malownicze alejki i miejsca trawiaste pozwalają na różnorodne formy aktywności. Od pewnego czasu na terenie parku znajduje się również siłownia zewnętrzna. Biegacze, ze względu na różnorodność tras nie będą zmuszeni do biegania w kółko. Różnice w ukształtowaniu terenu pozwolą również na przeprowadzenie ciekawych  treningów np. z podbiegami.

jazda na rowerze poznań

4. Rezerwat Żurawiniec

Miejsce, ze względu na swe położenie, uwielbiane przez mieszkańców Piątkowa i Naramowic. Teren leśny – ok. 1,67 ha, wytyczone ścieżki oraz siłownia zewnętrzna pozwalają na różne formy aktywności. Miękkie podłoże będzie idealne dla biegaczy, którzy mogą wytyczyć sobie kilkukilometrowe trasy. Trzeba uważać na pojawiające się niekiedy w lesie zwierzęta m.in. dziki.

5. Tereny wzdłuż Warty

Szczególnie polecane rowerzystom i biegaczom, ale tereny nad Wartą mogą również być wykorzystywane podczas innych aktywności. Miękka trasa wzdłuż rzeki jest dobrą amortyzacją dla stawów. Czasem jednak poruszanie się po niej może być utrudnione ze względu na występujące miejscami rozlewiska. Długość ścieżki może mieć nawet do kilkunastu kilometrów w zależności od wybranego punktu startu.

Pozostałe również ciekawe miejsca to np. Lasek Marceliński, Lasek Dębiński, Góra Moraska.

Podczas treningów, również tych na świeżym powietrzu pamiętajcie zawsze o najważniejszych zasadach tj. dobrze wykonanej rozgrzewce, odpowiedniej odzieży, nawadnianiu organizmu i rozciąganiu.

A teraz ruszajcie w teren!