Trening podczas upałów – 5 zasad trenowania latem.

Trening outdoor – moda czy ewolucja w świecie fitness?

Obecnie w trendach fitness obserwuje się porzucanie ćwiczeń w siłowni czy sali fitness na rzecz treningów outdoorowych, czyli przeprowadzanych na powietrzu. Lato za pasem, więc treningi plenerowe są jak najbardziej możliwe i sama zachęcam do ćwiczenia na dworze. Trenować można wszędzie, w parku, w lesie, nad jeziorem, morzem, na wsi, w mieście…możliwości jest wiele. Każdy niezależnie od miejsca zamieszkania znajdzie coś dla siebie. Wykorzystać można w zasadzie wszystko: ławki, drabinki, schody, siłownie zewnętrzne itd. Co ważniejsze, jest to trening darmowy, do którego nie potrzeba nam karnetu do klubu fitness. Ponadto zamiast lodowatej klimatyzacji, ciepły letni wietrzyk i zieleń wokół spowodują, że poczujesz się naprawdę zrelaksowany.

outdoor

Trening podczas upałów – czy można trenować w terenie latem?

Odpowiedz jest oczywista, jednak nie do końca jednoznaczna. Trenować można zawsze i wszędzie, o każdej porze roku. Trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze jeśli panuje fala upałów to najlepiej trenować wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdyż bieganie po mieście w 30 stopniowym upale może nawet najlepszym zawodnikom przysporzyć kłopotów w postaci zasłabnięcia, odwodnienia lub nawet utraty przytomności! Zawsze miej na głowie czapkę lub inne nakrycie głowy, okulary i trochę kremu z filtrem tez nie zaszkodzi. Butelka wody to KONIECZNOŚĆ!

Woda – bez niej nie wychodź na trening!

Podstawową zasadą człowieka trenującego regularnie jest uzupełnianie płynów. Szczególnie latem nabiera ona jeszcze bardziej rygorystycznego brzmienia. Butelka wody o pojemności 1,5l na trening trwający około godziny to podstawa. Dłuższe i bardziej intensywne treningi muszą być zaopatrzone napojami izotonicznymi, które zabezpieczą nas przed utratą elektrolitów i mikroelementów.

Trening na powietrzu to większe dotlenienie organizmu.

Trening outdoor to wiele zalet, szczególnie jeśli trenujemy w miejscu dalekim od ruchliwych ulic czy miast. Jednak jeśli nawet mieszkamy w dużej aglomeracji miejskiej zdecyduj się na trening w parku, lesie czy łące oddalonej od centrum czy dróg szybkiego ruchu. Ćwicząc w naturalnych warunkach w otoczeniu drzew i traw, nie tylko doskonale dotleniamy organizm, ale również niwelujemy stres dnia codziennego poprzez samo nawet patrzenie na otaczającą zieleń. Jeśli dodamy do tego zapach sosen o poranku to efekt relaksu i pozytywnego zmęczenia murowany!

V zasad treningu podczas upałów.

  1. Trenuj rano lub wieczorem
  2. Zawsze zabieraj ze sobą wodę
  3. Załóż nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne
  4. Wybierz trening mniej intensywny
  5. Jeśli masz możliwość idź do parku, lasu czy na łąkę

Przeczytaj też: Zalety porannego treningu