Trening personalny – jak wybrać trenera personalnego?

Jak wybrać trenera personalnego, skoro na rynku pojawia się coraz więcej takich ofert? Zagadnienie to nie jest łatwe, ponieważ w myśl ustawy deregulacyjnej, od 2013 roku trenerem może zostać praktycznie każdy, kto skończył 18 lat, nie był karany, posiada średnie wykształcenie i niezbędną wiedzę i umiejętność do prowadzenia takich zajęć (formalnie niesprawdzane). Spróbuje jednak przybliżyć najważniejsze założenia dotyczące tego wyboru:

Trening z trenerem personalnym na siłowni

Postaw na kwalifikacje.

Wiedza trenera to podstawa do przeprowadzenia wartościowych treningów. Zwróć uwagę, czy posiada potwierdzone certyfikatami odpowiednie kursy, ile lat pracuje w branży oraz czy ciągle się szkoli i szuka nowych rozwiązań treningowych. Profesjonalny trener powinien przed rozpoczęciem ćwiczeń przeprowadzić wywiad wstępny, podczas którego wypyta o stan zdrowia, ograniczenia oraz dokona pomiarów ciała. Są to pierwsze i podstawowe rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Osobowość.

Jeden z najważniejszych punktów podczas wyboru trenera personalnego. Bardzo ważne jest indywidualnego podejście do każdej osoby. Istotna jest również pozytywna energia i empatia, ale również konsekwencja w działaniu. Dobry trener to również dobry psycholog i motywator. Praca z nim powinna przynosić zamierzone efekty, ale również lepsze samopoczucie i samoocenę. Powinien skupić się na systematycznym rozwoju, poprawie sprawności fizycznej i technice. W tym wypadku nie jest najważniejsze bicie kolejnych rekordów, ale również odrobina humoru i wzajemnej sympatii.

Wygląd to jego wizytówka.

Powinna być to osoba nie tylko schludna, ale również powinna prezentować ponadprzeciętną sylwetkę. Sprawność fizyczna, siła, wytrzymałość, rozciągnięcie, gibkość – te cechy powinny charakteryzować każdego trenera.

Trening z trenerem z taśmami TRX

Pasja.

Kolejną cechą dobrego trenera jest zamiłowanie do swojej pracy oraz oczywiście sportu i zdrowego stylu życia. Warto tutaj sprawdzić fanpage i stronę internetową, znaleźć informacje dotyczące współpracy i opinie wyrażone przez osoby, którą taką współprace podjęły. Zwróć uwagę na zaangażowanie trenera, akcje i kursy w jakich bierze udział.

Siłownia a trening z trenerem personalnym.

Dobry trener personalny nie spędza całego dnia na siłowni, czy w klubach fitness. Stali współpracownicy często starają się o jak największą liczbę klientów, zaniedbując przy tym często rzetelne planowanie zajęć dla swoich podopiecznych. Układanie treningów i pomoc w ustalaniu diety zabiera mnóstwo czasu i jest bardzo ważne w pracy trenera. Należy pamiętać również, iż nie każdy lubi wylewać siódme poty na siłowni, dlatego istotne jest dobranie miejsca i rodzaju treningu dla każdego z osobna – plener, własny dom itp. Dlatego powraca tu temat indywidualnego podejścia do każdej osoby.

Wybór odpowiedniej osoby może nie być łatwy, ale jeśli się uda, otrzymacie wsparcie i motywację, a wymarzona sylwetka to tylko kwestia czasu.

Ile kosztuje trener personalny? Sprawdź