Rolowanie mięśni – dlaczego powinniśmy się rolować?

roller

Co to jest rolowanie?

Rolowanie mięśni pojęcie, które coraz częściej pojawia się w artykułach, na forach czy w rozmowach o treningach, bieganiu czy urazach sportowych. Do niedawna kilkuminutowy stretching po treningu miał „załatwić” sprawę rozciągania mięśni i powięzi. Jednak wiele osób w ogóle nie wykonywała tego rodzaju ćwiczeń, albo traktowała je powierzchownie i przeprowadzała tylko kilka niezbędnych ruchów rozciągających. Stąd niedaleka droga do przykurczów i ograniczenia ruchomości w stawach. Dlatego właśnie ratunek tkwi w rolowaniu. Rolować można mięśnie i powięzi samemu lub z pomocą trenera czy fizjoterapeuty. Lepiej na początku skorzystać z porad osób, które mają pojęcie o rolowaniu i nauczyć się prawidłowych wzorców ruchowych.

Rollerów obecnie na rynku jest od wyboru do koloru, każdy może wybierać w różnym stopniu twardości, różnej powierzchni, kolorze czy cenie. Warto poradzić się przed zakupem wałka, gdyż na początek zawsze warto wybrać ten ze średniej półki i o średniej bądź małej twardości. Profesjonalnie rzecz ujmując, wałek do rolowania to przyrząd do automasażu, rozluźniania międzypowięziowego czy ćwiczeń funkcjonalnych.

Kto powinien się rolować?

Polecane jest osobom w zasadzie w każdym wieku i poziomie zaawansowania sportowego, gdyż jest metodą nie tylko łagodzącą napięcia ale również doskonałą profilaktyką zapobiegającą urazom i bolesnym napięciom. Jest świetne i dla początkujących biegaczy i dla zaawansowanych maratończyków, a także dla osób, które nie trenują regularnie, ale chcą poprawić krążenie krwi, rozluźnić nadwyrężone i zmęczone mięśnie lub po prostu się zrelaksować.

Co daje rolowanie?

Po pierwsze zapobiega kontuzjom, ale także łagodzi skutki intensywnych treningów. Jeśli sam stretching nie wystarczy, aby zrelaksować mięśnie i powięzi po treningu lub gdy nawracają nam przykurcze, skurcze i bóle mięśniowe, trzeba skorzystać z wałka. Poprawa gibkości, wydłużenie mięśni, likwidacja przykurczów, pomoc w ćwiczeniu stabilności i motoryki ruchu oraz łagodzenie napięcia mięśniowego to tylko niektóre z dobrodziejstw rolowania za pomocą rollera. Może być treningiem przygotowującym do wysiłku (przerolowanie) lub oddzielną jednostką treningową. Z dodatkowych korzyści warto wymienić, że rolowanie poprawia krążenie krwi, przez to zmniejsza cellulit i poprawia wygląd skóry. Poprawia prawidłową postawę poprzez prace nad balansem i wzmacnia mięśnie głębokie.

Jak się rolować?

Efekty masażu za pomocą piankowego rollera są porównywalne z efektami masażu sportowego. Jeśli nauczymy się prawidłowo rolować, z powodzeniem zastąpi nam to masaż w gabinecie, na który przecież nie wszystkich stać.

Rolowanie polega w skrócie na obciążeniu wybranej partii mięśniowej własnym ciężarem ciała i przesuwaniu jej po wałku na całej długości (przerolowanie). Podczas tej czynności szukamy najlepszych dla nas kątów, które często są najbardziej bolesne. Wystarczy 8-10 powtórzeń aby poczuć różnicę w postaci rozluźnionego mięśnia lub całej kończyny. Początkowo zabieg ten będzie nieco bolesny, szczególnie w partiach najbardziej napiętych i skurczonych. Jednak z treningu na trening oraz w miarę nabierania przez nas wprawy zobaczymy znakomite efekty w postaci gibkiego ciała i silnych, długich mięśni.
Przeczytaj również:

Jak się rozciągać?