Jak dbać o dobry sen?

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problem ze spaniem i zadaje sobie pytanie: jak dbać o dobr sen? Odpoczynek jest bardzo ważny dla organizmu. Regeneracja to ważna część zdrowego trybu życia, a podczas snu uspokajamy się, nabieramy sił i dajemy sobie odpocząć. Niestety, nie każdy z nas wie jak dbać o dobry sen i jak on powinien wyglądać. Co więcej, często zdaje się nam, że jest on bezsensowną czynnością, marnującą życie. Konsekwencje braku snu oraz niewysypiania się są potworne dla naszego organizmu. Dlatego w dzisiejszym artykule opowiem dlaczego ta czynność jest tak ważna dla nas i dlaczego nie powinniśmy bagatelizować potrzeby snu.

dobry senCzym jest sen dla organizmu?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że sen jest nieodłączną częścią naszego życia. Przesypiamy wiele lat, dając organizmowi odpocząć. Mówi się, że w łóżku spędzamy aż ¼ część naszego życia. Podczas niego regenerujemy się, wyciszamy oraz pozwalamy wrócić na właściwe tory. Sen daje nam energię potrzebną do życia. Dzięki niemu zyskujemy siłę do sprawnego funkcjonowania. Dorosły człowiek często uważa, że sześć godzin snu jest wystarczająca, natomiast ważne jest by spać około ośmiu godzin dziennie. To daje nam odpowiedni czas na pełną regenerację organizmu. Nie powinniśmy bagatelizować uczucia senności. Jeśli się odpowiednio wysypiamy i wydaje nam się, że śpimy wystarczająco dużo powinniśmy policzyć ile faktycznie. Dodatkowo warto skupić się na jakości snu. Nie zawsze jest on odpowiedni, a bodźce które nas atakują są zbyt silne, aby móc się w pełni wyciszyć. Nie oznacza to, że powinniśmy przesypiać całe dnie, myśląc że da nam to energię. Zbyt dużo czasu w łóżku może wpływać niekorzystnie na nasz organizm.

Dlaczego śpimy źle?

Oprócz tego jak śpimy ważne jest to co robimy przed snem. Stereotyp o zjedzeniu ostatniego posiłku trzy godziny przed planowanym zaśnięciem jest prawdziwy. Nie objadajmy się, nie sięgajmy do lodówki po przekąski. Żołądek nie powinien być pełen, aby organizm nie skupiał się na trawieniu. Życie przed ekranami i oddziaływane światło ma wpływ na nasz mózg, który nie potrafi w odpowiednim momencie się wyłączyć. Nabodźcowany myśli, że dzień jeszcze trwa i nie pora na odpoczynek. Nie tylko chwile przed samym zaśnięciem są ważne, ale również to jaki tryb życia prowadzimy. Jeśli nadużywamy używek – alkoholu, kawy czy narkotyków, nigdy nie pozwolimy naszemu ciału na pełną regenerację.

spanieEfekty złego snu

Sen jest ważny w dbaniu o dobrą formę, nie tylko ze względu na regenerację, ale także na nasz metabolizm. Jego brak może prowadzić do nadwagi. Tak – nie śpiąc narażamy się na otyłość. Spadek poziomu leptyny (hormon redukujący apetyt) skutkuje zwiększeniem greliny, która działa w odwrotny sposób. Co więcej, wysypiając się i nabywając energię przez tę czynność, nie musimy pobudzać się węglowodanami, które zazwyczaj występują w formie szybkich batoników, cukierków i innych niezdrowych przekąsek. Niejednokrotnie stwierdzono, że brak snu, podobnie jak używki, powoduje zagrożenie na drodze. Mimo, że jesteśmy trzeźwi, nasz organizm nie reaguje w ten sam sposób. Zasypanie za kierownicą z powodu niewyspania jest zbyt częste. Brak snu to doskonałe pole manewru dla chorób psychiki – choćby depresji. Jesteśmy bardziej drażliwi, nie reagujemy odpowiednio na otaczający nasz świat. Sprawy, obok których przeszlibyśmy obojętne, są dla nas nie do wytrzymania. Źle śpiąc narażamy się na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz nadciśnienie tętnicze. Szybciej łapiemy choroby, różnego rodzaju przeziębienia i infekcje. Nasz organizm nie daje sobie rady kiedy jest niewyspany.

Jak dbać o dobry sen?

Pozwólmy się zmęczyć podczas dnia. Osoby, które nic nie robią, często przesiadują cały czas w domu i nie mają żadnego wysiłku (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) źle sypiają. Jeśli akurat nie pracujemy i nie czujemy motywacji, aby z tego powodu wyjść z domu czy zająć się tym na home office, znajdźmy sobie jakieś hobby. Nie rezygnujmy ze spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Udowodniono, że organizm lepiej znosi aktywność w ciągu dnia, wtedy bardziej odpoczywa np. podczas spaceru nad jeziorem, niż leżąc cały czas w pościeli. Aktywność fizyczna również wpływa na jakość snu – pomyślmy o treningu w ciągu dnia.  Trzy godziny przed snem zrezygnujmy z posiłków, nie podjadajmy. Słone i słodkie przekąski wpływają nie tylko na naszą wagę. Nadużywany alkohol nie pozwala skupić się na regeneracji, a powoduje, że organizm stara się go pozbyć z organizmu. Zredukujmy go do minimum. Chociaż pół godziny przed snem zrezygnujmy z telewizora, telefonu. Kilkanaście minut wcześniej odłóżmy gazetę czy książkę. Pozwólmy się wyciszyć. Śpijmy w chłodnej i przewiewnej sypialni. Podsumujmy dzień w myślach, nie wchodząc głębiej w problemy. Podziękujmy sobie za to co dziś zrobiliśmy, uspokójmy myśli. Przełączmy się na oddychanie nosem i skupmy się na swoim oddechu.

 

Mam nadzieję, że pokrótce opowiedziałem dlaczego sen jest tak ważny w naszym życiu i czemu nie powinniśmy z niego rezygnować oraz ograniczać do minimum. Nie uważajmy, że jest to konieczność. Słuchajmy swojego organizmu, dajmy mu czas na regenerację. Przemyślmy czas przed snem, aby móc z niego korzystać jak się da. Zdrowy sen to zdrowy organizm, który w trakcie dnia może więcej dokonać.