Trening powięziowy

trening powięziowyTrening powięziowy – czy to aktywność dla każdego? Zaawansowani sportowcy, amatorzy aktywnego stylu życia, kobiety pragnące powrócić do formy po ciąży, mężczyźni marzący o braku piwnego brzuszka. Nasze historie i pragnienia są różne, lecz cel ten sam – sprawność i poprawa sylwetki. Dziś przedstawię trening, o którym nie wszyscy słyszeli – trening powięziowy. Jest to kompleks ćwiczeń oparty nie na mięśniach, a na strukturach, którego celem jest prawidłowe funkcjonowanie ciała oraz jego sprężystość i elastyczność. Jest idealny dla tych, którzy cenią zdrowie i sprawność.

Czym jest trening powięziowy?

Zacznijmy od definicji czym jest sama powięź. Powięź, czyli tkanka łączna otaczająca każdy nasz mięsień, zbudowana głównie z włókien kolagenowych. To pewnego rodzaju wolno poruszające się cząstki, które mają zdolność do wiązania wody. To właśnie powięź podtrzymuje układ mięśniowy, pozwalając mu trzymać się w jedności. Co więcej, nie tylko otacza każdy mięsień, ale także dba o nasze kości, stawy, nerwy czy organy. Jest pewnego rodzaju skafandrem, który scala ciało. Mówi się także o tym, że o powięź należy dbać poprzez masaże, które pozwolą nam uniknąć bólu po ćwiczeniach. Okazuje się, że tak samo jak nasze mięśnie, możemy również ćwiczyć naszą powięź. Oprócz poprawy samej zainteresowanej, dbamy o tkankę łączną, nasz układ ruchu. Z tego treningu mogą także korzystać osoby, które mają problemy z kręgosłupem, gdyż dobrze skomponowany zestaw ćwiczeń doskonale wpłynie na jego kondycję.

Zalety treningu powięziowego.

Co jeśli powiem Ci, że trening powięziowy minimalizuje ryzyko kontuzji, a Twój codzienny wysiłek fizyczny będzie bezpieczniejszy, gdy wprowadzisz go w życie? Co więcej, szybciej zregenerujesz swoje ciało po jakimkolwiek urazie, a pozycja siedząca, która dokucza Twojemu kręgosłupowi nie będzie już tak bolesna. Elastyczna siatka, jaką jest powięź, zapewnia pełną ruchomość mięśni. Chroni nie tylko przed kontuzjami, ale także przed różnego rodzaju infekcjami oraz mikrourazami. Chociaż budowanie prawidłowego funkcjonowania powięzi oraz jej ćwiczenie może zająć więcej czasu, w porównaniu do treningu np. mięśniowego, to efekty takich ćwiczeń są bardziej długotrwałe. Siła i elastyczność powięzi może być widoczna przez długie lata po odpowiednim wypracowaniu jej. Ćwiczenia tkanki łącznej to doskonała recepta na spięte mięśnie oraz sztywność ciała a także długotrwałe uczucie zmęczenia.

Kiedy należy wykonywać trening powięziowy?

Trening powięziowy łagodzi dolegliwości związane z pracą siedzącą, nieprawidłową postawą ciała czy dyskomfort spowodowany starymi kontuzjami i urazami. Osoby pracujące w biurach szczególnie powinny zwrócić uwagę na ten rodzaj ćwiczeń. Sztywnienie mięśni czy ograniczona ruchomość stawów może wskazywać na nieprawidłowe nawyki w codziennych czynnościach. Miewasz bóle pleców, stawów czy kręgosłupa, a nie znasz przyczyny ich powstawania? To właśnie może krzyczeć Twoja powięź, domagająca się zainteresowania. Zbyt długie zaniedbywanie jej może skutkować jej sklejaniem, sztywnieniem lub naderwaniem. Jeśli czujesz, że z Twoim organizmem dzieje się coś niedobrego, a ciało domaga się pomocy poprzez obrzęki i krwiaki – spróbuj ćwiczeń, które pozwolą zregenerować się powięzi. Skorzystaj z pomocy dobrego trenera personalnego, w towarzystwie dietetyka online. To, co jesz również ma znaczenie w funkcjonowaniu Twojej powięzi. Co więcej, również stres wpływa na osłabienie powięzi, co może prowadzić do nieprzyjemnych i uciążliwych w życiu przykurczów.  Osoby starsze zdecydowanie nie powinny rezygnować z ruchu. Trening powięziowy to doskonałe dla nich rozwiązanie, ponieważ włókna mięśniowe z wiekiem ulegają sztywnieniu i odwodnieniu. Odpowiedni dobór ćwiczeń może wpłynąć pozytywnie na możliwości ruchowe oraz przynieść ukojenie w dręczącym bólu.

ćwieczenia powięźJak ćwiczyć powięź?

Jeśli myślisz, że ćwiczenie powięzi jest skomplikowane i na pewno nie dasz sobie rady – jesteś w błędzie. Proste układy, jakie wykonujemy choćby podczas jogi już mogą nam pomóc. Oprócz regeneracji mięśni, odpoczynku umysłu i wyciszenia, dotleniamy powięź i poprawiamy jej nawodnienie i elastyczność. Spróbuj pilatesu czy ćwiczeń rozciągających i sprawdź jak Twoje ciało dziękuje za zadbanie o tkanki łączne. Co ciekawe, spore efekty w funkcjonowaniu powięzi oraz niwelowaniu bólu np. pleców są zauważalne podczas ćwiczeń sztuk walki. Są one świetnym „usprawniaczem” tkanki łącznej, a co więcej dbają o układ sercowo-naczyniowy.

Ćwiczenia treningu powięziowego.

Ćwicząc tkankę łączną możesz wykorzystać różne akcesoria takie jak roller, gumy, piłkę tenisową, a nawet golfową lub trenować tylko ze swoją masą ciała. Rolowanie mięśni doskonale wpływa na poprawę funkcjonowania powięzi. Wykorzystaj małą piłeczkę, aby wykonywać szybkie ruchy, które zakończysz powolnymi – może to pozytywnie wpłynąć na odprężenie punktowe. Powiedzmy, że ból jest w stopie – rolujemy stopę poprawiając jej regenerację. Za pomocą taśmy możesz wykonywać skręty tułowia w siadzie, skłony w przód czy boczne. Wdrożenie ćwiczeń oddechowych i poprawa wzorca oddechowego ma kluczowe znaczenie w każdym treningu, również powięziowym, a także po prostu w codziennym życiu. Zwróć więc uwagę na swój oddech.

Jak możemy zauważyć, trening powięziowy to doskonałe rozwiązanie kiedy czujemy się niekomfortowo we własnym ciele. Niesprecyzowane bóle pleców, wady postawy, stres, siedzący tryb życia czy po prostu wiek – to wszystko ma wpływ na stan naszej powięzi. Dbając o tkankę łączną dbamy o nasze całe ciało, a także psychikę, którą przestanie dręczyć strach o kolejny dzień w bólu. Pamiętajmy o tym, że ten trening, jak inne, także potrzebuje odpowiedniej troski o technikę wykonania oraz regularność. Wykonując źle ćwiczenia możemy sobie zaszkodzić, a nawet doprowadzić do kontuzji.  Aby mieć pewność, że wszystko wykonujemy w porządku warto udać się do trenera personalnego lub trenera medycznego, który przygotuje oraz pokaże jak wykonywać dany zestaw ćwiczeń.