Dlaczego nie mogę schudnąć? Dlaczego dieta nie działa?

Dlaczego nie mogę schudnąć? Dlaczego dieta nie działa?

W dzisiejszych czasach chcemy uzyskiwać efekty szybko i przy jak najmniejszym nakładzie energii. Tyczy się to nie tylko sportu i chęci schudnięcia czy też zbudowania muskularnej sylwetki. Coraz częściej słyszę pytanie „dlaczego nie mogę schudnąć?”, „Przecież ćwiczę już 4 tygodnie i nic!” Są nawet osoby, które spożywają (o zgrozo!!!) mniej niż 1000 kcal dziennie przy intensywnych treningach, co może w konsekwencji prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Kochani, nikt z nas nie przytył w kilka tygodni 20kg, tylko prawdopodobnie zbierał je przez ostatnie kilka lat. Nikt z nas nie zgubił formy tydzień temu, tylko zaniedbywał się przez miesiące a nawet lata. Nie oczekujmy więc od siebie, od trenerów i od dietetyków, że w ciągu miesiąca staniecie się chodzącą reklamą siłowni.

 

 

 

dlaczego dieta nie działa?

Zbyt rygorystyczna dieta – jaki może mieć to wpływ na organizm?

  1. Znany wszystkim efekt JOJO – czyli coś co pojawia się po zastosowaniu niedopasowanych diet redukcyjnych, najczęściej z kolorowych czasopism. W skrócie: chudniemy kilka kilogramów w dość szybkim czasie, a następnie wracamy do „starych” i niezdrowych nawyków żywieniowych i odzyskujemy utracone kilogramy, często ze sporą nawiązką. Powodem tego jest mechanizm obronny naszego organizmu przed kolejną znaczącą utratą masy ciała.
  2. Spowolnienie metabolizmu – może wystąpić podczas długiego stosowania diet o ujemnym bilansie energetycznym. Metabolizm spowalnia, ponieważ organizm ostrożnie gospodaruje uzyskiwaną z pokarmu energią w obawie przed tym, kiedy dostanie kolejną dawkę energetyczną. Stosowanie takich diet może nawet powodować przybieranie na wadze.
  3. Niedobór składników odżywczych – Zła dieta może prowadzić do niedoboru składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W konsekwencji może to prowadzić do niedożywienia. Braku składników odżywczych (np. witamin, czy składników mineralnych) nie są w stanie zastąpić żadne suplementy diety
  4. Zwiększenie ilości kortyzolu (hormon stresu) w organizmie. Stosowanie diet odchudzających i proces redukcji masy ciała jest stresujący dla organizmu. Powoduje to wzrost wydzielania kortyzolu w organizmie. Przy podwyższonym poziomie kortyzolu tracimy proporcjonalnie więcej mięśni niż tłuszczu, co oczywiście nie sprzyja poprawie składu ciała. Ponadto kortyzol wpływa także negatywnie na gospodarkę insulinową i prowadzi do pogorszenia wrażliwości tkanek obwodowych i wątroby na sygnały „nadawane” przez insulinę. Zwłaszcza przy wysokim spożyciu węglowodanów prowadzić to może do hiperglikemii i kompensacyjnej hiperinsulinemii. Jest to niezwykle niebezpieczny stan metaboliczny utrudniający spalanie tłuszczu zapasowego i sprzyjający nie tylko konsekwentnemu zwiększaniu jego zapasów, ale także mogący przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca oraz niektórych nowotworów. Organizm ma wówczas również większą tendencją do gromadzenia tkanki tłuszczowej w centralnej części sylwetki.
dlaczego dieta nie działa - talia

Jak zatem chudnąć efektywnie?

  1. Zapomnij o szybkich dietach w stylu: „schudnij 15 kg w 3 miesiące”.
  2. Pamiętaj o zbilansowanej diecie ułożonej specjalnie dla Ciebie (uwzględniającej Twoje możliwości, schorzenia i cele)
  3. Nie zapomnij o właściwym treningu również spersonalizowanym pod kątem celów i swoich problemów zdrowotnych.
  4. Metoda małych kroków – czyli stopniowe wdrażanie zdrowych nawyków, czy też obniżanie dziennej podaży kalorii jeśli chodzi o dietę. W kwestii ćwiczeń to zwiększanie obciążeń treningowych z czasem, zaczynając od mniejszej intensywności i częstotliwości, z tygodnia na tydzień (lub w miarę możliwości) dodając kolejne serie, treningi  lub obciążenie. Z pewnością pomoc trenera personalnego byłaby sporym ułatwieniem.

O treningu personalnym przeczytasz tutaj.