Jak przygotować się do treningu personalnego?

Jak przygotować się do treningu personalnego?

Nastał ten moment. Umówiliście się na pierwszy trening z trenerem personalnym. Pewnie czujesz lekkie podekscytowanie, a może nawet stres? Zastanawiasz się co powinieneś wiedzieć przed pierwszym spotkaniem? Co zabrać, ubrać, wiedzieć? Spróbuję odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania:

Co przygotować na pierwszy trening personalny?

Przede wszystkim dawkę dobrego humoru i zaangażowania😊 – to podstawa. Ważne jest również dobre przemyślenie i określenie swoich celów – jest to jedno z pierwszych pytań jakie pada z ust trenera personalnego. Ponadto jeśli miałeś jakieś kontuzje, problemy zdrowotne lub pozostajesz pod opieką lekarza, przejrzyj dokładnie swoją dokumentację medyczną, aby móc właściwie wytłumaczyć swoje dolegliwości.

Weź ze sobą strój sportowy i obuwie sportowe – klapki pozostaw sobie na odświeżenie po treningu😊.

Miej ze sobą niegazowaną wodę mineralną (najlepiej 1,5 l) i ręcznik. Ręcznik służy nie tylko do ocierania potu z czoła, ale powinien być używany również podczas korzystania ze sprzętu sportowego (maty, ławki itp.). Jest to kwestia higieny i komfortu innych ćwiczących, jak i Twojego!

Trening personalny – wywiad z klientem. Z czego się składa?

Standardowym działaniem trenerów personalnych przed rozpoczęciem treningów jest wywiad zdrowotny z podopiecznym  – konsultacja treningowa. Podczas tej rozmowy przeprowadzane są:

 1. Wywiad medyczny
 2. Ustalenie celów i pomiary ciała
 3. Podsumowanie i plan współpracy
 4. Kolejnym punktem może być trening wprowadzający

Profesjonalny trener osobisty zawsze rozpocznie współpracę od takiej rozmowy. Dzięki temu będzie znał Twoje możliwości, ograniczenia i preferencje. Od tego zależą również efekty treningowe, ale przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli trener na wstępie, bez konsultacji, rozpoczyna ćwiczenia – masz do czynienia z amatorem i lepiej szybko zastanów się nad zmianą.

Jak wygląda wywiad medyczny przed treningiem personalnym?

Podczas takiego wywiadu, trener personalny próbuje szczegółowo określić stan zdrowia swego klienta, aby wykluczyć przeciwwskazani do wysiłku fizycznego i dobrać właściwy trening, również dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi.

Najważniejsze schorzenia, o które powinien zapytać o:

 

 • problemy z układem ruchu (kontuzje, ograniczenia mobilności, złamania, skręcenia itp.)
 • problemy z układem krążenia (np. nadciśnienie, arytmia, migotanie przedsionków itp.)
 • problemy z układem wydzielniczym (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca typu I i II)
 • bóle, zwłaszcza kończyn i pleców i ich źródła.

Niekiedy może również poprosić o opinię, jaką przy danym schorzeniu wystawił lekarz np. opis z badania RTG pleców.

Dodatkowo, powinien również poznać Twój styl życia:

 • poziom aktywności w ciągu dnia w czasie wolnym i w pracy
 • sposób odżywiania, ilość i jakość posiłków, wielkość porcji
 • sen, stres, możliwe godziny aktywności itp.

Jak wygląda ustalenie celów i pomiary przed pierwszym treningiem?

Cele treningowe zawsze powinny być określane przez Ciebie a nie przez trenera. Trener może jedynie podpowiedzieć co może być ważne, na co zwrócić uwagę.

Najważniejsze, abyś to Ty był świadom tego, co chcesz poprawić w swym zdrowiu lub sylwetce, dlatego warto odpowiedzieć sobie na klika pytań:

Co jest Twoim celem? Co chcesz osiągnąć? Po czym poznasz, że to osiągnąłeś? Do kiedy chcesz zrealizować swoje cele? Jaka jest Twoja motywacja?

 

Rolą trenera nie jest określanie celów, tylko drogi do ich osiągnięcia. Oczywiście może je przeanalizować, skorygować lub urealnić, ale musi to być wynikiem wspólnej analizy potrzeb.

 

Po ustaleniu celów należy dokonać stosownych pomiarów, aby określić punkt wyjściowy. W tym celu mierzone są obwody, pomiar składu ciała  (za pomocą wagi mierzącej zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz poziom wody w naszym ciele – bardzo szybki, nieinwazyjny pomiar dający obraz naszej sylwetki) i waga początkowa. Można również wykonać zdjęcie „przed”, gdyż często sami nie zauważamy zmian jakie następują w naszym ciele. Zdjęcie to naoczny dowód J

Niektórzy trenerzy badają również inne aspekty takie jak: mobilność stawów, wzorce ruchowe, postawę, czy krzywizny kręgosłupa. Ocena ta jest ważna szczególnie przy schorzeniach związanych z bólami pleców, które mogą wynikać właśnie z niewłaściwej postawy.

O tym jak wybrać trenera personalnego przeczytasz TU.

trening indywidualny z trenerem personalnym