5 powodów, dla których warto być aktywnym na co dzień!

Aktywność fizyczna w życiu człowieka.

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Dlaczego więc ostatnimi laty wszędzie „trąbi” się o tym, żeby żyć aktywnie, być aktywnym w każdym wieku i stanie, zwracać uwagę na ilość ruchu każdego dnia? W miarę postępu cywilizacji człowiek rusza się coraz mniej.. Wszędzie jeździmy jak nie samochodem to autobusem czy tramwajem. W domu i w pracy głównie siedzimy, dodatkowo używając telefonu czy komputera przyjmujemy nieprawidłową pozycję, co rzutuje na całą postawę ciała. Mimo, że zalet regularnego wysiłku fizycznego jest bez liku, poznaj choć 5 powodów, dla których warto być aktywnym na co dzień.

aktywność fizyczna - bieganie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) minimalna dawka ruchu powinna wynosić 30 minut 5 razy w tygodniu.

aktywność fizyczna - trening

5 powodów, dla których warto być aktywnym na co dzień.

  1. Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym – dzięki poprawie wydolności naszego organizmu łatwiej utrzymujemy prawidłową masę ciała, a co za tym idzie zapobiegamy chorobom cywilizacyjnym takim jak: miażdżyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia etc. Dodatkowo dzięki systematycznym ćwiczeniom wzmacniamy mięśnie, zwiększamy ruchomość w stawach, co ma kolosalny wpływ na zapobieganie urazom kręgosłupa i chorobom stawów, czy dyskopatiom.
  2. Przyspieszenie przemiany materii – lepsze i szybsze trawienie, a co za tym idzie szybsze chudnięcie lub utrzymanie prawidłowej masy ciała! Możesz jeść więcej i na więcej sobie pozwolić bez ryzyka wzrostu wagi. Z wiekiem też łatwiej utrzymać w ryzach nadprogramowe kilogramy.
  3. Dobre samopoczucie – nastrój, witalność, dobry humor, naukowo udowodniony pozytywny wpływ aktywności fizycznej na nasz organizm skutecznie zapobiega spadkom nastroju i depresji, która staje się coraz bardziej powszechna. Wydzielanie endorfin i serotoniny wywołują uczucie radości i samozadowolenia.
  4. Spowalnianie procesu starzenia – osoby, które regularnie uprawiają sport wolniej się starzeją. Dzięki temu, że podczas wysiłku krew krąży szybciej, dotlenia komórki przez co żyją dłużej i są w lepszej kondycji. Jędrniejsze ciało, mniejsza utrata wzrostu, promienna cera, sprawność i witalność. Naprawdę potrzebujesz więcej?
  5. Poprawa koncentracji i pracy mózgu – ruch to nie tylko korzyści dla ciała. Poprzez lepsze dotlenienie komórek, również tych znajdujących się w mózgu poprawiam jego pracę. Pamięć, koncentracja, szybkość reakcji, sprawność umysłowa to niedoceniane zalety regularnej aktywności fizycznej.

Żeby zrobić porządny trening, wystarczy chęć i mata. Przeczytaj jak zrobić dobry trening w domu.