Regeneracja organizmu – prawidłowe zasady regeneracji.

Regeneracja organizmu – prawidłowe zasady regeneracji.

Trenujesz regularnie, dużo pracujesz, czy imprezujesz, a może masz małe dzieci? Twój organizm z pewnością jest przesilony i niebawem zacznie się buntować przed nadmiernym eksploatowaniem. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, ale ile tak naprawdę odpoczywasz w ciągu całego tygodnia? No właśnie. Zawsze jest coś do zrobienia. Regeneracja organizmu – prawidłowe zasady regeneracji jest tak samo potrzebna jak aktywność. Jednak wielu z nas po prostu nie umie się zregenerować lub po prostu o tym zapomina.

regeneracja organizmu - prawidłowe zasady regeneracji.

Regeneracja organizmu.

Regeneracja organizmu jest procesem, który ma na celu powrót organizmu do homeostazy, a więc równowagi niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Proces naprawy uszkodzonych tkanek, proces gojenia się ran, proces odnowy komórek, także tych mózgowych. Odnowa fizyczna, ale i też psychiczna. Tak ważny element życia człowieka, a tak często pomijany i lekceważony w naszym życiu, treningu, pracy.

Skutki braku regeneracji organizmu.

Skutków braku regeneracji organizmu jest wiele. Każdy z nas reaguje inaczej w obliczu stresu, a takim właśnie jest stan przemęczenia, przetrenowania, stres itp. Jeśli zaczniesz odczuwać jakieś z poniższych objawów, nie lekceważ ich, gdyż mogą stać się bezpośrednią przyczyną poważniejszych chorób.

 • Przemęczenie
 • Brak siły i koncentracji
 • Nerwowość
 • Podatność na infekcje
 • Podatność na urazy
 • Obniżenie odporności
 • Spadki nastroju, depresja
 • Senność lub nadpobudliwość
 • Choroby układu krążenia, układu nerwowego…etc.
regeneracja organizmu - prawidłowe zasady regeneracji organizmu.

Regeneracja organizmu – sposoby na skuteczną regenerację.

Sposobów na skuteczną regenerację jest wiele, jednak każdy powinien się zastanowić co oddziałuje na niego najbardziej. Co powoduje, że odpoczywa, relaksuje się i czuje się po prostu dobrze. Czy to będzie sport, czy leżenie na kanapie, a może muzyka, spacery po lesie, czy po prostu sen.

 • Sen – najprostsza forma regeneracji organizmu człowieka, a jednocześnie jakże czasami trudna do osiągnięcia. Sypiamy za mało i sypiamy źle. Wszyscy wiemy, że należy spać ok. 8 godzin na dobę, jednak ilu z nas może poszczycić się takim wynikiem? No właśnie. Małe dzieci, nadmiar pracy, stres, hałas przyczyn braku snu jest wiele. Jednak zastanówmy się jak możemy sobie z tym poradzić? Odpowiednie warunki, regularność, pomoc rodziny. Sen jest najlepszym lekarstwem jak mawiały nasze babcie. I rzeczywiście to cała prawda.
 • Wypoczynek – aktywny, czy bierny. Coś, co pozwala nam odpocząć od dnia codziennego, od pracy, od treningu. Oddanie się pasji, spotkanie z przyjaciółmi, spacer po lesie…
 • Dieta – bardzo ważny element życia, który ma wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale też na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jeśli potrzebujesz regeneracji zadbaj o zdrową dietę, pełną warzyw, owoców, żywności jak najmniej przetworzonej. Unikaj używek, słodyczy i „śmieciowego” jedzenia.
 • Nawodnienie – „woda jest źródłem życia”, dobrego i zdrowego życia. Organizm, który nie jest odpowiednio nawodniony jest słabszy. Zaczyna zaburzać się stan równowagi, procesy życiowe szwankują, skóra wygląda źle. Codziennie dbaj o prawidłową ilość wody oraz płynów w diecie. Odstaw słodzone napoje i soki oraz nadmierne ilości kawy i herbaty.
 • Wyciszenie (przyjemności) – każdego dnia zrób sobie małą przyjemność. Posłuchaj ulubionej piosenki, zjedz coś dobrego, zadzwoń do koleżanki, nałóż maseczkę, poczytaj gazetę… 10 minut. Tylko dla mnie.
 • Zabiegi relaksacyjne (sauna, basen, spa) – oczywiście nie mówię tutaj, że musisz przesiadywać w SPA co sobotę, ale raz na jakiś czas, szczególnie w okresach przepracowania, nadmiernego stresu, czy zmęczenia pozwól sobie na wizytę na pływalni, czy w saunie. Woda i ciepło odprężają i relaksują.
 • Masaż (automasaż, akupresura) – masaże lubi chyba każdy. Jeśli nie masz możliwości pójścia do fizjoterapeuty, zrób sobie delikatny automasaż. Filmiki instruktażowe znajdziesz na youtube.com.
 • Przyroda, cisza – wielu z nas wystarczy po prostu ucieczka z miasta, od hałasu i zgiełku do lasu. Obcowanie z przyrodą, zielenią, ciszą, śpiewem ptaków powoduje uczucie błogiego zrelaksowania. Przy okazji dotleniamy nasz organizm i aktywnie spędzamy czas. Czego chcieć więcej?

Przeczytaj także o tym, jak rozciągać swoje mięśnie TU.