Ćwiczenia na brzuch – ćwiczenia z piłką fitball.

Ćwiczenia na brzuch – ćwiczenia z piłką fitball.

Ćwiczenia na brzuch są chyba najczęściej wykonywanymi spośród wszystkich ćwiczeń. Wszyscy, młodzi, starzy, kobiety i mężczyźni chcą mieć płaski, jędrny i umięśniony brzuch. Jak ćwiczyć by efekt był najlepszy? Odpowiedź brzmi regularnie i różnorodnie. Dziś kilka słów o treningu z piłką fitball o  średnicy ok. 55-65 cm.

Ćwiczenia z piłką fitball.

Fitball to zajęcia z dużą, dmuchaną piłką, która niegdyś wykorzystywana była do rehabilitacji i terapii pourazowych. Jest przyrządem z grupy niestabilnych, a więc przy których użyciu musimy wykorzystać dodatkowo mięśnie głębokie, aby zachować równowagę. Ćwiczyć na niej można praktycznie całe ciało. Ćwiczenia siłowe, stabilizacyjne, rozciągające i wzmacniające. Każdy znajdzie coś dla siebie. Naprawdę warto mieć taką piłkę w domu.

Krótki zestaw ćwiczeń z piłką do wykonania w domu.

1.Spięcia brzucha.

  1. – klasyczne spięcia brzucha w leżeniu na piłce. Moim zdaniem kluczem jest tutaj właściwa pozycja wyjściowa. Aby mięśnie trenowały najciężej trzeba położyć się tak, aby głowa i ramiona lekko wystawały poza piłkę i były uniesione. Pośladki i brzuch spięte, miednica lekko podwinięta. Patrząc w górę spinamy mięśnie brzucha i unosimy się w górę. Pracuje cały brzuch od żeber aż po dolną część przy biodrach. Zrób 3 serie po 16 powtórzeń.
ćwiczenia na brzuch

2. Plank.

– plank wykonywany na niestabilnym podłożu jest zdecydowanie trudniejszy do utrzymania. Wykonujemy klasyczną „deskę” opierając przedramiona na piłce. Wytrzymaj ile możesz. Minimum 3 serie po 20s.

plank

3. Skośne spięcia brzucha w leżeniu.

– klasyczne skośne spięcia brzucha z nogami ugiętymi w kolanach i opartymi o piłkę. Z wydechem zepnij brzuch i przełóż rękę na przeciwną stronę, mocno spinając brzuch. Wykonaj 3 serie po 16 powtórzeń.

ćwiczenia na brzuch

4. Unoszenie bioder nad ziemię.

– będzie trudniejsze jeśli między kostkami umieścisz piłkę. Waży niewiele, ale jest trudna do utrzymania i angażuje przez to więcej mięśni brzucha, a także nóg. Wykonaj 3 serie po 12 powtórzeń.

ćwiczenia na brzuch

5. Przekładanie piłki z rąk do nóg i odwrotnie.

– plecy cały czas „przyklejone” do maty. Chwyć piłkę w ręce, unieś proste nogi i przełóż ją między kostki. Prostując kończyny podawaj piłkę raz w górę raz w dół. Zrób 2 serie po 8 powtórzeń.

ćwiczenia na brzuch
ćwiczenia na brzuch
ćwiczenia na brzuch

Zalety ćwiczeń z piłką fitball.

Podstawową zaletą ćwiczeń z piłką fitball jest jej niestabilny charakter. Powoduje to, że używamy znacznie więcej mięśni do utrzymania równowagi. Trenujemy nie tylko mięśnie zewnętrzne, ale również mięśnie głębokie, które mają bardzo duże znaczenie w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, w profilaktyce dyskopatii, czy dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Trenując z dużą piłką ćwiczymy całe ciało, zwiększamy siłę mięśni, wzmacniamy mięśnie głębokie i mięśnie dna miednicy. Trening fitball rozwija motorykę, poprawia ruchomość stawów oraz równowagę i stabilizację ciała. Leżenie na piłce relaksuje, poprawia oddech, rozciąga mięśnie brzucha i pleców.

Chcesz wybrać najlepszy trening dla siebie? Przeczytaj jak to zrobić TU.