Ćwiczenia na ból kręgosłupa – odcinek piersiowy.

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa to zestaw prostych ćwiczeń, który pomoże w częstych i nawracających bólach kręgosłup. Najczęściej dolegliwości bólowe dotyczą odcinka lędźwiowego, o którym pisałam wcześniej. Tym razem weźmy „na tapetę” odcinek piersiowy kręgosłupa. Niestety żyjemy w czasach, kiedy ból kręgosłupa staje się powoli „normą” spotykającą coraz młodsze osoby. Na idiopatyczne bóle pleców narzekają już licealiści! Odcinek piersiowy, a także szyjny jest również bardzo nadwyrężany głównie nieustannym patrzeniem w ekran komputera lub telefonu przez wiele godzin dziennie. Ból promieniujący pomiędzy łopatkami, kłucia w klatce piersiowej, drętwienia i mrowienia rąk to kilka z charakterystycznych objawów nadwyrężenia lub schorzeń w obrębie kręgosłupa piersiowego.

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym – przyczyny.

Przyczyn bólu kręgosłupa w każdym odcinku może być wiele, jednak obecnie główną przyczyną jest siedzący tryb życia. Kręgosłup jest przeciążony, nadmiernie obciążone kręgi zaczynają uciskać na nerwy i powodują ból. Dodatkowo wszelkie wady postawy, nadmierna masa ciała, u kobiet zbyt duży biust, a także niewielka aktywność fizyczna przyczyniają się do powstawania dolegliwości w tym obrębie, a potem również zwyrodnień i nierzadko też przepuklin. Co bardzo ciekawe powodem powyższych problemów może być również złe oddychanie! Odcinek piersiowy jest bowiem połączony z żebrami, a więc przy wdechu i wydechu zbyt płytkim, ruchomość klatki piersiowej jest znacznie ograniczona, a jeśli proceder ten ma miejsce przez wiele lat prowadzi do stałych zmian i zesztywnień.

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym – objawy.

– ból pleców w obrębie łopatek

– bóle w innych odcinkach kręgosłupa lędźwiowym i szyjnym

– drętwienie kończyn górnych

– bóle w okolicy serca

– kłucia w mostku

– uczucie zblokowania klatki piersiowej

– przyspieszony oddech

– nadciśnienie tętnicze

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym – postępowanie.

Przy wystąpieniu bólów kręgosłupa niewiadomego pochodzenia należy najpierw wykluczyć poważne schorzenia czy występowanie guzków, uszkodzeń kręgów itp. Należy zgłosić się do lekarza, najlepiej ortopedy i zrobić zdjęcie rtg. Jeśli ból jest ostry, wystąpił w wyniku nagłego ruchu, podniesienia dużego ciężaru lub upadku trzeba jak najszybciej udać się do szpitala! Dopiero po wykluczeniu stanów wymagających leczenia operacyjnego lub innych terapii, można udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty w celu zastosowania innych metod leczenia.

Jeśli okresowo mamy dolegliwości bólowe pleców, o charakterze przewlekłym i niewielkim nasileniu bólu ratunkiem będą ćwiczenia. Lepiej jednak dla własnego bezpieczeństwa poćwiczyć, przynajmniej początkowo z doświadczonym trenerem lub rehabilitantem, gdyż nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą stan pogorszyć, a nawet doprowadzić do kontuzji.

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym – ćwiczenia.

1.Unoszenie ramion w opadzie tułowia.

Przyjmij pozycję jak do przysiadu. Plecy wyprostowane, brzuch spięty, głowa na przedłużeniu kręgosłupa. Ręce ugnij w łokciach (dla zaawansowanych można dodać hantle o masie 1-2kg). Ściągnij łopatki i unieś ręce na wysokość barków i wróć do pozycji wyjściowej. Zrób 3 serie po 8-12 powtórzeń.

2. Plank.

Podpór na dłoniach lub przedramionach, potocznie zwany deską. Ćwiczenie to trenuje w zasadzie całe ciało oraz prostownik pleców na całej ich długości również w piersiowym odcinku. Ciało powinno być w jednej linii. Brzuch i pośladki mocno spięte, barki obniżone, łopatki rozsunięte, dłonie pod barkami. Utrzymaj pozycję przez około 60s.

3. Wznosy ramion w leżeniu przodem.

Połóż się na brzuchu. Ręce ugięte w łokciach pod kątem prostym, głowa skierowana do podłogi. Unoś ręce na podłogę spinając mięśnie między łopatkami, łokcie i dłonie na tej samej wysokości. Nie unoś klatki piersiowej. Wykonaj 3 serie po 8-12 powtórzeń.

4. Wznosy klatki piersiowej nad podłogą.

W leżeniu na brzuchu wyprostuj ręce do przodu, głowa skierowana do podłogi. Uginaj ręce w łokciach i prostuj nad podłogą z unoszeniem klatki piersiowej z podłogi. Oprócz odcinka piersiowego, mocno ćwiczy także część lędźwiowa pleców.

5. Pompka.

W zależności od stopnia zaawansowania możesz robić 3 wersje tego ćwiczenia. Najłatwiejsza, angażująca głównie obręcz barkową wersja to uginanie ramion w łokciu i opad tylko klatki piersiowej podczas, gdy biodra i kolana zostają na podłodze.

Wersja pośrednia to wersja pompki „damskiej”, czyli na kolanach, a najtrudniejsza zwykła, tradycyjna pompka w oparciu na stopach i dłoniach. Ciało spięte, opad w jednej linii blisko podłogi i wypchnięcie z powrotem do pozycji wyjściowej. Zrób 3 serie po 8 lub 16 powtórzeń.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym znajdziesz TU.