5 treningów na odchudzanie.

5 treningów na odchudzanie – czyli co pomoże mi schudnąć?

Chcesz schudnąć i zastanawiasz się jaki rodzaj wysiłku będzie najlepszy na odchudzanie? Poznaj 5 treningów, które pomogą Ci zrzucić wagę.

bieganie na odchudzanie

1. Trening interwałowy

– trening polegający na zmianach intensywności tempa treningowego. Krótkie okresy wysokiej intensywności przeplatają się z dłuższymi seriami w tempie umiarkowanym. Trening interwałowy można wykonywać w różnego typu aktywnościach fizycznych: bieganie, jazda na rowerze, przysiady itd. Ze względu na wysoką intensywność jest treningiem krótszym bo trwa ok. 20-40 minut i nie powinien być wykonywany częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Należy zawsze dbać o solidną rozgrzewkę i cool down, czyli powysiłkową część schładzającą organizm. Około 1,5 godziny przed treningiem trzeba zjeść posiłek bogaty w białko, w żadnym razie nie wykonywać tak intensywnych treningów na czczo.

2. TABATA

– to rodzaj treningu interwałowego, który pobudza metabolizm, którego twórcą jest Japończyk Izumi Tabata. Tabata jest treningiem o wysokiej intensywności, w którym wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Ciekawostką jest fakt, że trwa 4 minuty! Polega na wykonywaniu danego ćwiczenia przez 20s, potem 10s przerwy i tak 8 razy. Użyć można w zasadzie każdego ćwiczenia. Trening ten kształtuje wydolność tlenową i beztlenową, a co za tym idzie zwiększa wytrzymałość organizmu, a poprzez swą intensywność redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej.

3.HIIT

-High Intensity Interval Training, czyli trening o wysokiej intensywności. Ma korzystny wpływ na wydolność organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Trening ten jest stosunkowo krótki (ok. 30 min.), a potreningowy metabolizm kwasów tłuszczowych utrzymuje się od kilku do nawet kilkunastu godzin po zakończeniu wysiłku. Tutaj również można wykorzystywać dowolne ćwiczenia, które wykonuje się na maksymalnym poziomie intensywności, przerywając umiarkowanym wysiłkiem kardio. Długość tych zmiennych sesji można ustalać dobrowolnie i zależy od stopnia wytrenowania ćwiczącego.

4.Total Body Conditioning

– czyli w skrócie trening całego ciała, polegający na połączeniu ćwiczeń aerobowych z ćwiczeniami wzmacniającymi. Może być wykonywany ze sprzętem (gumy, hantle, tubingi, piłki etc.) lub przy użyciu ciężaru własnego ciała. TBC to rodzaj wysiłku fizycznego, który angażuje do pracy całe ciało, a rodzaj ćwiczeń zależy od inwencji twórczej instruktora. Poprawa wydolności, kształtowanie proporcjonalnej sylwetki przy jednoczesnym spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej to największe zalety całościowego treningu TBC.

5.Fat burning

– z ang. “spalanie tłuszczu” to rodzaj treningu nastawiony głównie na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej. Pracujemy przy dźwiękach rytmicznej muzyki na poziomie wydolności tlenowej, czyli aerobowej. Trening cechuje średnia intensywność na poziomie tlenowym, często jest to taneczny układ choreograficzny lub zestaw prostych ćwiczeń powtarzanych seriami w rytmie dynamicznej muzyki.

Przeczytaj więcej o treningu interwałowym tutaj.