Zdrowy styl życia – jak żyć zdrowo i nie zwariować?

żyć zdrowo i nie zwariować

Zdrowy styl życia.

Cóż to właściwie jest „zdrowy styl życia”? Zewsząd słyszymy to pojęcie, które naszpikowane jest ograniczeniami i zakazami, bo przecież „to niezdrowe”! Chcemy być zdrowi i długo cieszyć się dobrym samopoczuciem, ale na litość boską chcemy też korzystać z życia pełnymi garściami. Moim zdaniem każdy powinien dostosować zmiany w swoim trybie życia do siebie indywidualnie, do swoich potrzeb, oczekiwań i słabości. Uwielbiam pić kawę i nikt nie zabroni mi wypicia jednej filiżanki z czystej przyjemności. Jednak 5 kubków dziennie to już stanowcza przesada! Zastanów się więc, co jesteś w stanie zmienić na lepsze, zdrowsze i do dzieła!

Zdrowy styl życia – dieta.

Dieta, czyli codzienne odżywianie, a nie odchudzanie. Zdrowa dieta powinna być urozmaicona i bogata w witaminy oraz mikro- i makroelementy tak, aby co dzień dostarczać organizmowi białek, tłuszczów i węglowodanów oraz innych składników odżywczych. Jeśli do tej pory używałaś/eś kalorycznych i tłustych dodatków zamień je na lżejsze i zdrowsze. To będzie Twój pierwszy krok do zdrowego stylu życia. Zobaczysz, że za chwilę poczujesz się lepiej. Odciążysz organizm, który dotychczas musiał wiele energii poświęcić na trawienie ciężkich dań, cukrów i tłuszczów.

Zamienniki kalorycznych dodatków znajdziesz tutaj:

http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/05/22/skuteczne-odchudzanie-czyli-schudnac-lata-a-lata/

dieta warzywa i owoce

Zdrowy styl życia – aktywność fizyczna.

Żadna dieta nie sprawi, że nasze ciało będzie jędrne i sprawne. Aktywność fizyczna to nieodłączny element dbania o zdrowie, dobre samopoczucie i świetną formę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Wiosną i latem znakomity wpływ na nasze zdrowie i poziom aktywności fizycznej ma ruch na świeżym powietrzu oraz słońce (z umiarem oczywiście). Wybór zajęć sportowych jest w zasadzie nieograniczony od form prozdrowotnych, poprzez zajęcia wzmacniające po intensywne treningi interwałowe i wytrzymałościowe. Wszystko zależy od stanu zdrowia, możliwości oraz celu jaki chcemy osiągnąć. Nawet codzienny spacer 15-20 minutowy może pomóc nam w walce z nadprogramowymi kilogramami oraz poprawić funkcjonowanie układu krążenia i w efekcie uniknąć wielu chorobom cywilizacyjnym.

Zdrowy styl życia – stres.

Stres. Znany każdemu. Stresujemy się wszystkim i wszędzie. Stres jest nieodłącznym elementem życia człowieka, szczególnie w obecnych czasach, gdy na dom trzeba pracować całe życie, a o pracę drżeć każdego dnia, czy aby jutro nie znajdzie się ktoś lepszy, mądrzejszy czy atrakcyjniejszy ode mnie. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować stresu, ale musimy próbować go opanowywać. Znaleźć czas na relaks, oddech, odpoczynek. Krótkotrwały stres może mieć mobilizujący wpływ na organizm, pod warunkiem, że kończy się w miarę szybko i pozytywnie. Jednak obecnie wiele osób żyje w ciągłym, długotrwałym stresie, co wyniszcza organizm i prowadzi do wielu chorób oraz zachwiania równowagi psychicznej. Jak z nim walczyć? Każdy musi znaleźć swój sposób. Sport, relaksacja, medytacja, joga, spotkania z bliskimi, podróże… Po prostu usiądź czasem w fotelu, włącz spokojną muzykę i odpocznij od minionego dnia.

Zdrowy styl życia – ograniczenie używek.

Fakt, że wszelkiego rodzaju używki są niekorzystne dla zdrowia wie chyba każdy. Alkohol, papierosy, kawa, słodycze, nie wspominam nawet o narkotykach. Jednak czy da się całkowicie z nich zrezygnować? Czy lampka wina do obiadu to grzech? Czy kawałek czekolady do kawy zrujnuje nasze zdrowie i figurę? Oczywiście, że nie! Wszystko jest dla ludzi! Chodzi o to, żeby nie przesadzać w żadną stronę. Zdrowy tryb życia owszem, ale niewielkie grzeszki od czasu do czasu pozwolą nam nadal cieszyć się w pełni życiem, jedzeniem i smakowaniem świata. Grunt to zachować umiar i rozsądek. A jeśli zdarzyło Ci się zaszaleć wczoraj z kolacją, idź na trening lub pobiegać i  ciesz się życiem!

Napisz komentarz