Skuteczne odchudzanie, czyli jak schudnąć na lata, a nie do lata.

trener personalny - skuteczne odchudzanie

Skuteczne odchudzanie.

Czy można schudnąć raz na zawsze nie bojąc się o efekt jojo? Czy skuteczne odchudzanie naprawdę istnieje? Czy „dieta cud” rzeczywiście zdziała cuda z naszym odkładającym się tłuszczykiem?
Tyle razy ile zaczynamy naszą przygodę z odchudzaniem, zadajemy sobie mnóstwo pytań na temat skuteczności wszelkiego rodzaju diet, czy kuracji odchudzających. Jedne działają bardzo szybko, ale w krótkim czasie pojawia się efekt jojo. Inne zaś mają znikome efekty, a my chodzimy głodni. Co zatem zrobić, aby zrzucić nadwagę na zawsze?

Dlaczego tyję?

Po pierwsze trzeba zadać sobie pytanie dlaczego tyję? Z reguły, jeśli nie ma to podłoża chorobowego, czy nie jest skutkiem brania leków, tyjemy dlatego, że zjadamy więcej kalorii niż potrzebujemy. Żyjemy w czasach dobrobytu żywnościowego, przynajmniej w krajach dobrze rozwiniętych, w związku z czym dostarczamy organizmowi o wiele więcej pożywienia niż tak naprawdę jest mu potrzebne. Szczególną uwagę zwracając na fakt, że coraz częściej prowadzimy siedzący tryb życia. Nadwyżka odkładana jest oczywiście w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta cud – prawda czy fałsz?

Jeżeli ktoś wierzy, że swoje nagromadzane przez miesiące, a nawet lata nadprogramowe kilogramy zrzuci w 2 tygodnie i będzie to trwały efekt, to jest w wielkim błędzie. Na wygląd swojej sylwetki pracujemy latami. Więc w przypadku zmiany żywienia, ograniczenia podaży kcal, im wolniej będziemy chudnąć tym trwalszy będzie efekt. Zaleca się, aby waga spadała nie szybciej niż ok. 0,5-1 kg na tydzień.

dieta i skuteczne odchudzanie

Jak obniżyć kaloryczność posiłków?

Pierwszą rzeczą, która pomoże nam zmienić nawyki żywieniowe, a tym samym obniżyć dzienną podaż kalorii jest stopniowe zamienianie produktów wysokokalorycznych na te zdrowsze, o obniżonej wartości. Na przykład jeśli dotychczas używałaś majonezu, zamień go na jogurt naturalny, a cukier w herbacie na miód. Jeśli będzie stopniowo odchodzić o niezdrowej diety, tym większy rezultat zmiany nawyku osiągniemy. Jeśli od razu drastycznie odstawisz cukry i tłuszcze, jedzenie może wydawać się bez smaku i szybko wrócisz do dawnych nawyków.
Jak zmodyfikować jedzenie na zdrowsze i mniej kaloryczne – porady.
• Jogurt zamiast majonezu czy śmietany
• Miód zamiast cukru
• Mięso chude (głównie indyk, kurczak) zamiast tłustej karkówki
• Desery z użyciem suszonych i świeżych owoców
• Czekolada gorzka zamiast mlecznej
• Przetwory zbożowe z wysokiego przemiału (razowe, wielozbożowe)
• Zamiast śmietanki do kawy użyj chudego mleka
• Piecz zdrowe ciasta i babeczki – zaspokoisz głód na słodkości 

Słodycze i fast foody – STOP !

Wiele pisać tutaj nie trzeba. Po prostu, jeśli chcesz zredukować wagę i skutecznie schudnąć, w Twojej diecie NIE MA miejsca na słodkości i jedzenie typu fast food. Oczywiście jeśli raz w miesiącu pozwolisz sobie na małe szaleństwo, prawdopodobnie nie odbije się to negatywnie na Twojej figurze, ale trzeba uważać żeby nie powtarzało się to zbyt często.

Ruch – największy sprzymierzeniec odchudzania.

Ruch, czyli szeroko rozumiana aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem w walce z otyłością i nadwagą. Form ruchu jest tyle, że każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. Jeśli jesteś początkujący lub masz dużą nadwagę, zacznij stopniowo wprowadzać aktywność fizyczną, aby nie nabawić się kontuzji. Spacery, nordic walking, rower, pilates, basen to idealne zajęcia na początek. W miarę wzrostu sprawności dodajesz intensywność zajęć lub zwiększasz częstotliwość w tygodniu. Efekty murowane!

Przeczytaj również:

Jak biegać żeby schudnąć?

Napisz komentarz