PIR, czyli poizometryczna relaksacja mięśniowa.

PIR – poizometryczna relaksacja mięśniowa, co to jest i dlaczego warto to robić?

PIR jest metodą relaksacji, mającą na celu likwidowanie nadmiernego napięcia spoczynkowego mięśni. Poizometryczna relaksacja więzadeł i mięśni jest jedną z najskuteczniejszych technik doprowadzających do mięśniowej równowagi w warunkach bezbólowego wykonywania ćwiczeń.

Nadmierne napięcie mięśniowe.

Praca mięśni polega na ich kurczeniu i rozluźnianiu. Jeśli dużo trenujmy i zmuszamy mięśnie do ciągłej pracy bez wystarczającego odpoczynku stają się nadmiernie napięte, a z czasem tworzą się przykurcze. Ruchomość w stawach staje się ograniczona, a mięśnie zaczynają boleć i drętwieć. W miarę upływu lat w obrębie zablokowanych stawów tworzą się zwyrodnienia, które mogą uciskać na nerwy, a to kolejny krok to np. dyskopatii. Brzmi strasznie? Owszem, ale badania pokazują, że coraz więcej ludzi, młodych ludzi ma problemy z układem kostnym, między innymi z powodu siedzącego trybu życia i nieprawidłowej postawy ciała. Spytacie jak to możliwe w dobie fascynacji kultura fizyczną i modą na bycie „fit”? Otóż, oczywiście wielu z nas trenuje sporo, odżywia się zdrowo, ale na właściwe rozciąganie mięśni, relaksację i po prostu odpoczynek brakuje nam po prostu czasu.

Poizometryczna relaksacja mięśniowa.

PIR to technika rozciągająca mięśnie i pokonująca ich fizjologiczny odruch obronny przed nadmiernym ich rozciąganiem. PIR wykonujemy cyklicznie, każdy cykl składa się z 3 faz:
1- Rozciąganie – mięsień rozciągamy do uzyskania pierwszego oporu, tj. to lekkiego uczucia dyskomfortu (nie bólu) i zatrzymujemy ruch.
2- Napinanie (oporowanie) – napinamy mięsień przy użyciu ok. 20% siły w kierunku przeciwnym do rozciągania. Powstaje izometryczne napięcie rozciąganego mięśnia – 8-10 s.
3- Rozluźnianie – rozluźniamy napięty mięsień i z wydechem szukamy kolejnego punktu oporu, czyli pogłębiamy rozciąganie.
Cykle powtarzamy do momentu uzyskania największego dla nas rozciągnięcia danego mięśnia, do granicy bólu. W poizometrycznej relaksacji mięśniowej możemy wykorzystać przyrządy takie jak gumy oporowe czy taśmy pilates, które ułatwią nam rozciągniecie mięśnia, szczególnie, kiedy zdecydujemy się wykonać ten zabieg samodzielnie.
PIR ma dwojakie zastosowanie:
• doraźne – kiedy walczymy z bólem na skutek przeciążenia mięśni treningiem lub inna pracą
• długofalowe – kiedy skupiamy się na leczeniu, na przywracaniu właściwej długości mięśnia oraz ruchomości w stawach.

PIR
PIR

 

PIR – co zyskujemy?
– wydłużenie skróconych tkanek
– zmniejszenie napięcia mięśni
– zwiększenie zakresu ruchu w stawie
– redukcja bólu
PIR możemy wykonywanie samodzielnie lub skorzystać z pomocy trenera personalnego czy fizjoterapeuty. Myślę, że dla osób, które nie miały styczności z tego typu zabiegami zdecydowanie lepszym pomysłem będzie przynajmniej na początku wykonać kilka sesji z profesjonalistą.

Przeczytaj również:

Jak biegać, żeby schudnąć?

Napisz komentarz