Pamięć mięśniowa, czyli powrót do formy po przerwie.

Pamięć mięśniowa, czyli powrót do formy po przerwie.

Pamięć mięśniowa – pamięć ruchowa, pamięć ciała jest rodzaj nieświadomej pamięci, która pozwala nam na wykonywanie czynności motorycznych spontanicznie, automatycznie. Pamięć mięśniowa stanowi rodzaj ruchu, który wykonywany jest przez przyzwyczajone do niego mięśnie. Oprócz sportowego wydźwięku ma też inne występowanie np.: chodzenie, bieganie, bezwzrokowe pisanie na komputerze czy gra na instrumentach muzycznych. Ludzki organizm ma niezwykłe zdolności adaptacyjne. Dostosowuje się do wszelkich zmian zarówno w środowisku zewnętrznym jak i wewnętrznym przy jak najmniejszych stratach energetycznych. Proces ten opiera się na zmianach a poziomie wewnątrzkomórkowym. Pamięć mięśniowa jest konsekwencją pracy neuronów motorycznych, pojawienia się nowych synaps, czyli styków komórek nerwowych, dzięki którym procesy przekazywania impulsów nerwowych również przyspieszają oraz zwiększenia liczby naczyń krwionośnych, które odżywiają korę ruchową. Regularny wysiłek fizyczny oddziałuje na włókna mięśniowe, prowadząc do zwiększenia produkcji białek kurczliwych czyli aktyny i miozyny. Aktywizuje się proces hipertrofii mięśniowej.

Spadek formy po kontuzji.

powrót do formyPodczas każdej choroby, urazu czy kontuzji dochodzi do spadku wytrzymałości, następnie do spadku masy mięśniowej a w dalszej kolejności do obniżenia siły mięśniowej. Dwa miesiące przerwy w regularnych treningach powoduje do 30% spadku osiąganych wcześniej rezultatów. Później proces ten spowalnia, zachowując do 50% funkcji osiągniętych dzięki regularnym treningom. Pozytywnym aspektem będzie fakt, że u osób długo trenujących ubytek masy mięśniowej będzie mniejszy, a ich powrót do formy szybszy niż osób mniej wytrenowanych. Za co oczywiście możemy podziękować pamięci mięśniowej. Cały proces powrotu do formy może trwać ok. 2-3 miesięcy. Początkowo powraca koordynacja i wytrzymałość, znacznie trudniej jest z masą mięśniową. Przyczyną dość szybkiego powrotu do poprzedniej formy jest fakt, że nowe jądra komórkowe nie zanikają, tylko przechodzą w stan spoczynku na czas braku aktywności fizycznej. Stąd u osób dobrze wytrenowanych mięśnie szybko adoptują się do wysiłku, a więc rosną szybciej.

Pamięć mięśniowa w praktyce.

Rozpatrując pojęcie pamięci mięśniowej pod kątem treningu możemy powiedzieć, że jest to zapamiętywanie pewnych wzorców skurczów mięśniowych podczas wykonywania danego ćwiczenia. Nasz mózg uczy się wykonywania określonych czynności motorycznych przy jak najmniejszym jego udziale. Dlatego regularne wykonywanie pewnych ruchów jest możliwe w zasadzie bez myślenia o tej czynności. Podsumowując pamięć mięśniowa nie znajduje się w mięśniach tylko w komórkach nerwowych. Im dłużej trenujemy tym pamięć mięśniowa jest większa. Tym łatwiej i szybciej wrócić do formy po przerwie, ciąży, kontuzji. Kolejne potwierdzenie i zachęta, aby włączyć na stałe regularne treningi w nasz plan dnia , tygodnia. Nawet chwilowa, czy dłuższa niedyspozycja nie będzie wtedy przeszkodą, bo dzięki systematyczności wypracujemy formę w mig!

Napisz komentarz