Przesilenie wiosenne – poznaj sposoby jak się przed nim bronić?

Przesilenie wiosenne.

Wiosna. Najpiękniejsza pora roku, kiedy to wszystko budzi się do życia. Tak bardzo przez nas wyczekiwana po długiej, szarej i osłabiającej zimie. Jednak właśnie w tym okresie często brakuje nam energii, skóra i włosy są w gorszej kondycji, a sylwetka nieco okrąglejsza po niezbyt zdrowej, zimowej diecie. Organizm jest osłabiony przez co brak nam chęci do pracy, energii, odczuwamy senność i zmęczenie. Spowodowane jest to brakiem światła słonecznego oraz niedoborem witamin i składników mineralnych. Jest też okres wzmożonego narażenia na infekcje, gdyż dla wirusów takie osłabienie to doskonały moment do ataku. Nasz organizm musi przestroić się na rytm wiosenno-letni, kiedy to zmienia się poziom hormonów, funkcjonowanie krążenia, częstotliwość oddychania oraz tętno. Wszystkie te zmiany dają nam poczucie rozstroju, zachwianie homeostazy, brak równowagi. Jak sobie z tym radzić?

Sposoby na wiosenne przesilenie.

Aktywność fizyczna jest doskonałym i dość łatwo dostępnym środkiem na poprawę nastroju. Czynny wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu nie tylko zadbają o nasz humor, ale także usuną zapasy nagromadzonego podczas zimy tłuszczu i oczyści organizm z toksyn. Możliwości ruchu na świeżym powietrzu jest bardzo wiele, każdy znajdzie coś dla siebie coś, co będzie sprawiało również przyjemność, bo to warunek systematyczności. Można też skorzystać z ofert klubów fitness, które prześcigają się w oferowaniu różnorodnych form treningu.

Odżywianie, zdrowe odżywianie jest kolejnym ze sposobów na złagodzenie skutków wiosennego przesilenia. Zimą nasza dieta jest cięższa, brak w niej witamin, świeżych warzyw i owoców. Częściej sięgamy po słodycze i używki, które niestety tylko na chwilę poprawiają nastrój, a na dłuższą metę prowadzą do przyrostu wagi i uzależnienia. Wiosną wzbogaćmy naszą codzienną dietę o lżejsze potrawy pełne wartościowych kasz, warzyw i owoców sezonowych, uważając jednak na „nowalijki”, które mogą być silnie nawożone i wywoływać alergie. Zamiast porannej kawy sięgnij po wodę z cytryną lub świeży sok, dawka energii gwarantowana.

Relaks.

W czasach pogoni za pieniądzem, strachu o pracę i lepsze jutro nie zapomnijmy o sobie i o odpoczynku. Relaks i regeneracja są bardzo ważne dla naszego zdrowia i psychicznego i fizycznego. Warto wypracować w sobie umiejętność zrelaksowania się i spokojnego odpoczynku. Pomoże nam w tym gorąca kąpiel z dodatkiem olejków aromaterapeutycznych czy sesja jogi. Każdy ma swoje ulubione zajęcia, które sprawiają przyjemność i pozwalają przyjemnie się zatracić. Sport, medytacja, modelarstwo czy szydełkowanie – znajdź coś dla siebie lub po prostu zrób sobie drzemkę.

Sen.

Jak zbawienny jest wpływ snu na organizm człowieka wie chyba każdy. Jednak na teorii się często kończy, gdyż ciągle śpimy za mało i nieefektywnie. Sen jest jednym z najważniejszych narzędzi do walki z oznakami przesilenia wiosennego. Regeneruje, poprawia nastrój i dodaje optymizmu. Nieoceniony jest też jego wpływ na mózg i układ odpornościowy. Dbając o dobry sen powinniśmy stosować kilka zasad, aby stał się jeszcze bardziej efektywny. Zjedz kolację 2-3 godziny przed snem, aby odciążyć układ trawienny, wywietrz sypialnię, staraj się nie oglądać do późna telewizji i kładź się przed północą!

Stosując powyższe sposoby na przesilenie wiosenne na pewno złagodzimy jego przebieg. Nie poddawaj się obniżonemu nastrojowi tylko walcz z nim, a nawet nie zauważysz, że cieszysz się już ciepłą, słoneczną aurą.

Napisz komentarz