Motywacja – dlaczego tak szybko tracimy chęć do ćwiczeń?

Motywacja- ćwiczenia z dzieckiem

Motywacja – dlaczego tak szybko tracimy chęć do ćwiczeń?

Słowo motywacja „Motivus”, „motus” – łac. „ruch, ruchomy, motywacja-stan wewnętrzny człowieka, stan gotowości organizmu do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą psychiczną lub fizjologiczną.”

Motywacja – słowo bardzo obecnie modne i pożądane. Każdy chce mieć motywację, każdy potrzebuje być motywowany, wielu chce motywować.. Z każdej strony widzimy motywujące zdjęcia, cytaty, artykuły.. Jednak czy osiągają one efekt? Myślę, że na pewno jakiś osiągają, ale czy jest to efekt stały, albo przynajmniej długotrwały? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie sam. Motywacja – dlaczego tak szybko tracimy chęć do ćwiczeń?

Sęk chyba w tym, że prawdziwa motywacja musi wypływać z człowieka. Zewnętrzne bodźce na pewno nam pomagają, ale jeśli sami nie postanowimy czegoś zmienić, ruszyć z miejsca, czy odważyć się na coś, marne wysiłki internetowych motywatorów.

„Małe kroki, które robisz do przodu są lepsze niż duże, które tylko planujesz”

Dlaczego tak szybko tracimy chęć do ćwiczeń

Sposoby na większą motywację.

  1. Cel – wyznacz sobie cel, który chcesz osiągnąć. Cel, o którym marzysz. Napisz to na kartce papieru. Nie myśl, że jest on nie do osiągnięcia. Oczywiście dobrze jest zachować trochę realizmu. Cel ma być ambitny, ale nie niemożliwy do zrealizowania.

Wizualizacja celu pobudza nasz umysł do działania, stajemy się bardziej efektywni i pełni wiary w jego osiągnięcie. Wyobraź sobie jak będziesz się czuć po tym, jak zrealizujesz marzenie, swój cel.

  1. Korzyści z osiągnięcia celu. Co Ci to wszystko da? Dlaczego jest to dla Ciebie tak ważne? Jakie korzyści dla Ciebie i Twojego życia wniesie osiągnięcie celu? Najlepiej wypisz to na kartce.
  2. Plan działania. Samo marzenie o osiągniętym celu nie wystarczy. Przecież droga do celu może być długa, nie zawsze przyjemna, ale na pewno bogata w doświadczenia. Podobno „nie ma przegranych, są tylko źle przygotowani”, więc dokładnie wszystko zaplanuj. Rozpisz co trzeba zrobić najpierw, a co można odłożyć na później. Dobry plan pozwoli Ci nie działać chaotycznie.
  3. Tak samo modna jak motywacja czyż nie? Ale coś w tym jest. Dlaczego ktoś lub coś nie może pobudzać nas do działania? Gdy widzisz, że sąsiadka schudła 15 kg, nie patrz z zazdrością tylko spakuj torbę i leć na siłownię! Fit inspiracje, od których roi się w sieci nie na próżno próbują obudzić w nas chęć do zmiany na lepsze. I to działa.
  4. Działaj teraz! Nie czekaj do poniedziałku, na odpowiedni moment, na to, aż dzieci dorosną etc. Zacznij działać już dziś. Zrób maleńki krok, choćby wyznacz cel i każdego dnia posuwaj się na przód.
  5. Metoda małych kroków. Rzadko co spływa na nas jak grom z nieba. Zwykle na wszystko musimy czekać, na wszystko musimy sobie zapracować. Każdy mały krok przybliża Cię do wyznaczonego celu. W planie działania lepiej wypisać więcej etapów (kroków) do zrealizowania i cieszyć się z małych sukcesów. Cel będzie w zasięgu ręki nim się obejrzysz.

Przeczytaj dlaczego warto być aktywnym na co dzień! TU.