Trening siłowy bez sprzętu, czy to możliwe?

Trening siłowy.

Trening siłowy kojarzy się najczęściej z salą w siłowni pełną różnorodnych maszyn i urządzeń oraz wolnych ciężarów. W głowie zakodowane mamy, że trening siłowy to tylko budowanie mięśni, często nadmiernie przerośniętych jak u rozbudowanych osiłków „przerzucających żalazo”. Tymczasem trening siłowy to może być budowanie masy mięśniowej i siły mięśni bez nadmiernego ich przyrostu. Dzięki takiemu treningowi poprawiamy rzeźbę oraz siłę włókien mięśniowych, zyskujemy sprawność i pięknie zarysowaną muskulaturę.

trening siłowy bez sprzętu

Trening siłowy bez sprzętu.

Czy można mówić o treningu siłowym bez użycia jakiegokolwiek sprzętu? Oczywiście! Najlepszym „sprzętem” jest wtedy nasze ciało! Trening siłowy przy użyciu własnej masy ciała potrafi być równie wymagający i męczący, co najcięższe hantle i sztangi. Coraz więcej mówi się ostatnio o kalistenice, czyli treningu właśnie siłowym przy użyciu ciężaru ciała z elementami stretchingu i tzw. „street workout’u”, a nawet czasami akrobatyki.

Jednak wracając do klasycznego treningu siłowego jest on jak najbardziej możliwy bez użycia niczego poza własnym ciałem. W końcu każdy z nas waży po kilkadziesiąt kilogramów, więc jest co dźwigać.

Schemat treningu siłowego.

 • Rozgrzewka – jak każda jednostka treningowa, także trening siłowy powinien zaczynać się rozgrzewką. Rozgrzewka jest zwykle ogólnorozwojowa, jednak możemy nakierować ją w stronę mięśni, które akurat zamierzamy bardziej eksploatować. Podczas rozgrzewki podnosimy temperaturę ciała, przygotowujemy ciało do dalszego wysiłku i zabezpieczamy przed ewentualnymi kontuzjami. Czas trwania to średnio 10 minut, ale powinniśmy dostosować ją do swojego organizmu, stopnia wytrenowania czy intensywności następującego po niej treningu.
 • Trening właściwy – część główna, w której wykonujemy poszczególne ćwiczenia w seriach. Zaczynamy od ćwiczeń na duże grupy mięśniowe (uda, pośladki, klatka piersiowa), przechodząc do mniejszych: ręce (biceps, triceps) itd. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie obwodu z ćwiczeń, które chcemy wykonać na poszczególne partie ciała. Trening obwodowy, dobrze ułożony wykorzystuje praktycznie wszystkie mięśnie i doskonale rozwija wytrzymałość i siłę.
 • Cool down – rozluźnienie i stretching. Na koniec nigdy nie zapominaj o rozciągnięciu pracujących mięśni. Stretching ma na celu powrót mięśni do naturalnej długości oraz unikanie przykurczów i urazów oraz nadwyrężenia mięśni.

Trening siłowy – przykładowy zestaw treningowy.

Rozgrzewka – marsz, marsz z unoszeniem kolan, trucht, wymachy rąk, pajacyki itd.

Stretching aktywny.

Trening właściwy.

 1. Wykroki przód naprzemiennie
 2. Przysiad sumo
 3. Burpees
 4. Podpór przodem ze wznosem kolana do klatki piersiowej
 5. Odwrócona pompka (triceps)
 6. Plank na przedramionach
 7. Spięcia brzucha w leżeniu tyłem
 8. Nożyce pionowe

Stretching statyczny.

trening siłowy bez sprzętu - stretching