7 nawyków, które poprawią Twoje zdrowie.

Zdrowe nawyki – jak je wprowadzać w życie?

Wszędzie słyszymy o zdrowych nawykach żywieniowych i nie tylko, które trzeba wprowadzić do codziennego życia aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Jedz to, nie jedz tamtego, relaks, sen, sport, dbanie o siebie…Kto na to wszystko ma znaleźć czas?

Otóż, wiem z własnego doświadczenia, że naprawdę wszystko jest to ogarnięcia. Jak mawia stare japońskie przysłowie: „Jeśli masz za mało czasu znajdź sobie dodatkowe zajęcie”, wszystko jest kwestią dobrej organizacji i po prostu chęci. Z resztą nie musisz od razu wywracać życia do góry nogami. Małymi krokami zmieniaj to, co jesteś w stanie zmienić, a to czego nie jesteś – zaakceptuj. Nie zmieniaj o razu wszystkiego, bo w końcu odpuścisz i plan spełznie na niczym. Wprowadzaj jeden zdrowy nawyk raz na jakiś czas. Życie ma być przecież przyjemne!

zdrowe nawyki - woda

Zdrowe nawyki – zmiany w diecie.

Zacznij od jedzenia. Jelita to nasz drugi mózg jak sądzą niektórzy, więc dbajmy o nie jak należy. Regularność posiłków to nasz odwieczny problem, szczególnie w czasach, kiedy praca zajmuje nam większość dnia i daleka jest od popijania kawki przy porannej prasie. Stres, brak czasu, nadmiar obowiązków. Wiem, że nie jest łatwo, ale naprawdę wszystko jest kwestią dobrej organizacji, lub organizacji w ogóle. Gotuj jedzenie na 2 dni, wykorzystaj resztki kaszy czy ryżu na sałatkę do pracy, owoce sezonowe to idealne i tanie przekąski.

Wychodzisz z domu bez śniadania? Dzień zaczynasz od szybkiej kawy w samochodzie czy przed komputerem? Prędzej czy później odczujesz to na swoim zdrowiu i samopoczuciu. Wstań chociaż 10 minut wcześniej, wypij wodę z cytryną i zjedz coś małego, aby pobudzić metabolizm i przygotować organizm do całego dnia na wysokich obrotach.

Możesz również skorzystać z pomocy dietetyka.

zdrowe nawyki - śniadanie

Zdrowe nawyki – regularna aktywność fizyczna.

Pracujesz całymi dniami, potem dom, dzieci, zakupy, obowiązki… gdzie tu jeszcze wcisnąć godzinny trening? Natłok rzeczy do zrobienia powoduje, że zaczynamy planować i organizować marnując mniej czasu. A uwierz, że każdy z nas trwoni cenny czas na bezsensowne przeglądanie internetu czy oglądanie bezwartościowych seriali… Zamiast tego, zrób coś w trosce o swoje zdrowie i życie. Fakt, że regularna aktywność fizyczna poprawia nasze zdrowie, kondycję i samopoczucie wie prawie każdy, ale ilu z Was trenuje na co dzień? Prawda jest taka, że wiele osób zaczyna poważnie myśleć o sporcie w momencie dużej nadwagi lub kiedy zdrowie zaczyna szwankować. A nie lepiej tak zapobiegać niż leczyć?

zdrowe nawyki-aktywność fizyczna

Zrób pierwszy krok ku zdrowiu i smukłej sylwetce. Zapisz się na zajęcia fitness lub pójdź pobiegać. Stopniowo wprowadzaj coraz więcej ruchu do swojego życia, a szybko odczujesz różnicę i wejście na 4 piętro nie będzie już skutkowało zadyszką. Sport nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie i figurę, ale także na psychikę i pozytywne myślenie. „Sport kształtuje charakter” mawiają trenerzy i coś w tym jest. Siła fizyczna to także siła psychiczna i wytrwałość.

7 zdrowych nawyków – podsumowanie.

  1. Jedz regularnie!
  2. Pij wodę z cytryną rano na czczo!
  3. Jedz śniadanie!
  4. Zamień słodycze na zdrowe przekąski!
  5. Więcej się ruszaj!
  6. Zasypiaj przed północą!
  7. Uśmiechaj się! To za darmo 🙂

 

Nie wiesz jak zacząć trenować? Poczytaj.