Mięśnie dna miednicy – ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.

Mięśnie dna miednicy – jak je wzmocnić?

Mięśnie dna miednicy, mięśnie Kegla – każdy słyszał, ale rzadko kto wie dokładnie gdzie się znajdują, jak nazywają i jak je wzmocnić. Ćwiczymy całe nasze ciało, ale często zapominamy o tych, jakże ważnych szczególnie dla kobiet mięśniach. Dopiero, gdy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, budzimy się i rozpaczliwie próbujemy sobie pomóc. Tylko jak?

ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy – anatomia.

Wyróżniamy trzy warstwy mięśni dna miednicy:

 1. Przepona moczowo-płciowa – tworzy ją mięsień poprzeczny głęboki krocza, zwieracz cewki moczowej, górna i dolna powięź przepony moczowo-płciowej.
 2. Przepona miednicy – utworzona przez parzysty mięsień dźwigacz odbytu, parzysty mięsień guziczny, górna i dolna powięź przepony moczowo-płciowej.
 3. Mięśnie powierzchowne krocza – między innymi mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu połączony z mięśniem dźwigaczem odbytu.
  Dopełnieniem ścian jamy miednicy są mięsień zasłaniacz wewnętrzny i mięsień gruszkowaty.

Mięśnie dna miednicy – zaburzenia w funkcjonowaniu.

 1. Nietrzymanie moczu – to problem, który jest chyba najbardziej powszechny jeśli chodzi o mięśnie dna miednicy. Jest to poważny problem zdrowotny, który występuje bardzo często, choć wielokrotnie jest ukrywany. Jest to nie tylko problem natury higienicznej, ale również psychicznej i prowadzi i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym.
 2. Obniżenie lub wypadanie narządów moczowo-płciowych – przyczyny są podobne jak w wysiłkowym nietrzymaniu moczu.
 3. Zaburzenia okolicy odbytu – zaparcia, hemoroidy, nietrzymanie kału.
 4. Impotencja – mimo, iż problem z mięśniami dna miednicy mają głównie kobiety (ciąża, poród), schorzenie to nie omija również i męskiej części społeczeństwa. Nietrzymanie moczu, problemy z potencją.
 5. Bóle kręgosłupa – niestabilność odcinka lędźwiowo-krzyżowego, sztywność karku, zwyrodnienia stawów biodrowych często mają związek z osłabionymi mięśniami dna miednicy.

Jak pielęgnować mięśnie dna miednicy każdego dnia?

 • Nie wstrzymuj moczu
 • Mimo problemu nie ograniczaj picia
 • Unikaj dźwigania ciężarów
 • Ogranicz chodzenie na wysokich obcasach
 • Ćwicz mięśnie dna miednicy nawet kilka razy dziennie

Mięśnie dna miednicy – przykładowe ćwiczenia i wizualizacje.

 • WINDA

Usiądź na podłodze w siadze skrzyżnym. Wyobraź sobie, że u ujścia pochwy znajdują się drzwi do szybu windy. Zamknij je mocno napinając mięśnie wewnętrzne i myśl o tym, że winda wjeżdża powoli na 1, potem 2, potem 3 i 4 piętro budynku. Zatrzymaj i powoli zjedź z 4 piętra, poprzez 3, 2, 1 na parter i dopiero otwórz drzwi. Powtórz kilka razy.

Możesz użyć różnych wizualizacji np. suwak, słomka w szklance z wodą, makaron…

 • NAPINANIE I ROZLUŹNIANIE – polega na jednoczesnym napięciu mięśni (zwieracze cewki, odbytu, m. pochwy), utrzymaniu 4s i rozluźnieniu na 4s. Powtórz 10 razy.
 • NAPINANIE I ROZLUŹNIANIE – to samo ćwiczenie, jednak wykonanie w szybkim tempie. Naprzemiennie napinasz i rozluźniasz mięśnie jak najmocniej potrafisz. Tempo jest szybkie, napięcie mocne. Wykonuj przez 20-30s.

Przeczytaj również dlaczego warto ćwiczyć Pilates.