Pilates – dlaczego warto zacząć ćwiczyć?

Pilates – co to w zasadzie jest?

Pilates to system treningowy, którego nazwa pochodzi od nazwiska jego twórcy – Joseph Pilates. Początkowo, ćwiczenia te były dedykowane głównie profesjonalnym tancerzom i sportowcom, którzy powracali do formy po kontuzjach. Obecnie stają się coraz bardziej popularne głównie z uwagi na fakt, że są bardzo bezpieczne i skuteczne. Przesłaniem Pilatesa było wzmocnienie mięśni głębokich, które w rezultacie pomogą nam utrzymać smukłą i wyprostowaną postawę.

Na czym polega pilates?

Pilates to forma ćwiczeń, która aktywizuje i modeluje ciało. Dzięki niemu wszystkie mięśnie poddają się rozciąganiu, spinaniu i ponownemu rozciąganiu. Bardzo ważne jest zmobilizowanie do pracy najgłębszych partii mięśniowych – wielu jednocześnie.

Pilates - dlaczego warto zacząć ćwiczyć

Pilates skupia się wokół trzech głównych aspektów: rozciąganie, naprężanie i rozluźnianie. Dzięki temu mięśnie stają elastyczniejsze, sylwetka smuklejsza oraz poprawia się postawa ciała. Duży wkład w wykonywane ćwiczenia wnoszą mięśnie brzucha, można zatem spodziewać się wielu pozytywnych zmian właśnie w tej okolicy. Pamiętaj jednak, że taki trening nie spowoduje spektakularnego spadku masy ciała, ponieważ ruchy w pilatesie są delikatne i wolne, i nie powodują dużego spalania tkanki tłuszczowej. Ale z pewnością poprawiają wygląd, dodają gibkości i gracji ruchom oraz sprawności w wykonywaniu codziennych czynności.

Pilates - dlaczego warto zacząć ćwiczyć?

W czym pomaga pilates?

O jego korzyściach mogą się przekonać osoby właściwie w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej.

 1. Zwiększa siłę i wzmacnia mięśnie całego ciała – szczególnie pozytywnie wpływa na mięśnie brzucha, pleców i pośladków. Wzmacnia mięśnie dna miednicy. Może być to szczególnie ważne dla kobiet. Ćwiczenia te mogą także ułatwić poród.
 2. Poprawia postawę ciała – sylwetka staje się bardziej stabilna i wyprostowana dzięki poprawie stabilności kręgosłupa.
 3. Przeciwdziała bólom kręgosłupa – wzmacnia mięśnie stabilizujące kręgosłup, a co za tym idzie zmniejsza dolegliwości związane z jego bólem, które często wynikają z siedzącego trybu życia.
 4. Ujędrnia całą sylwetkę i pomaga w zwalczaniu cellulitu – angażując mięśnie całego ciała, w celu utrzymania równowagi. Aktywizując mięśnie wpływa na produkcję kolagenu, poprawia krążenie w skórze, a efektem jest poprawa elastyczności i jędrności.
 5. Poprawia koncentrację i koordynację – wymaga dużego skupienia przy wyodrębnianiu mięśni i utrzymaniu precyzji w ruchach.
 6. Wycisza i relaksuje – zmniejsza stres, przywraca równowagę. Rozluźnia kark, ramiona, górne partie pleców. Po takim treningu człowiek jest zrelaksowany i pełen energii.
 7. Uczy techniki prawidłowego oddychania – sprawia, że oddychamy przeponą i rozszerzamy klatkę piersiową na boki. Pozwala panować nad oddechem.
 8. Zapobiega kontuzjom – minimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Ciało jest bardziej gibkie i uzyskuje równowagę – ruchy są płynne i opanowane.
Pilates - dlaczego warto zacząć ćwiczyć?

Zasady pilatesu.

 1. Znajdź dobrego trenerapoprawność wykonywanych ćwiczeń jest tu bardzo istotna, dlatego wybierz zajęcia u doświadczonego trenera, który skończył również odpowiednie szkolenia w tym zakresie.
 2. Nie zniechęcaj się – przynajmniej na początku może być Tobie trudno zapanować nad oddechem i swoim ciałem. Daj sobie czas, a na pewno dojdziesz do wprawy, dzięki której będziesz prawidłowo pracować nad napięciem mięśni.
 3. Pilates to nie trening kardio – nie oczekuj intensywnego treningu, po którym nie możesz złapać oddechu. Paradoksalnie jednak szybciej możesz zauważyć efekty takiego treningu poprzez angażowanie wielu mięśni. Plusem jest to, że po takich zajęciach będziesz mieć mnóstwo energii do dalszego działania.
 4. Opowiedz o swoich schorzeniach trenerowi – to ważne, aby dostosować odpowiednie ćwiczenia i ich intensywność aby sobie nie zaszkodzić. Tym bardziej, iż wiele osób uczęszczających na tego typu zajęcia boryka się z różnymi schorzeniami lub kontuzjami.
 5. Koncentracja – tu nie liczy się czas, szybkość i ilość wykonywanych powtórzeń. Ważne jest skupienie nad każdym ruchem, napinanie nawet najgłębszych mięśni i płynność wykonywanych ćwiczeń.
 6. Zadbaj o atmosferę – aby skupić się na tym treningu i właściwym oddechu potrzebny jest spokój. Pomaga również cicha muzyka i przytłumione światło.
 7. Regularność – jak przy każdej innej aktywności fizycznej jest to kluczowy punkt w osiąganiu swoich celów. Trenuj co najmniej dwa razy tygodniowo, choć zalecane są trzy takie sesje. Dzięki temu efekt zauważysz już po kilku sesjach.

Przeczytaj również – Stretching