Trening funkcjonalny – przykładowe ćwiczenia.

Czym jest trening funkcjonalny możecie przeczytać tutaj: Trening funkcjonalny, a jakie ćwiczenia można wykonywać, aby stać się bardziej sprawnym, gibkim i silnym przeczytacie poniżej.

Trening funkcjonalny – ćwiczenia.

Ćwiczenia w treningu funkcjonalnym poprawiają siłę, gibkość i wzmacniają nasze ciało wszechstronnie dlatego, że naśladujemy w nich ruch wykorzystywany w czynnościach dnia codziennego. Sięganie, wstawanie, podnoszenie dziecka, wchodzenie po schodach to tylko niektóre z naszych codziennych działań, a wykonywane w nieprawidłowy sposób i przez lata prowadzą często do urazów i kontuzji.

Trening funkcjonalny – przykładowe ćwiczenia.

1. Waga.

Stań prosto ze stopami równolegle ustawionymi na szerokość bioder. Powoli przenieś ciężar ciała na jedną nogę z jednoczesnym uniesieniem drugiej nogi w tył oraz opuszczeniem tułowia w dół. Uniesiona noga i tułów powinny tworzyć linię prostą, a biodra być ustawione równolegle. Noga, na której stoimy jest nie przeprostowana, kolano lekko ugięte. Głowa przedłużeniem kręgosłupa. Zmieniając nogi, powtórz ćwiczenie po 16 razy na każdą stronę.

pochylenie równoważne na jednej nodze

2. Przysiad z piłką.

Stopy ustaw równolegle do siebie, brzuch lekko spięty, pośladki aktywne, cała sylwetka wyprostowana, w rękach piłka lekarska lub rehabilitacyjna, albo też zwykła piłka dziecięca. Wykonaj głęboki przysiad uważając, aby kolana nie przekraczały linii palców stóp, a biodra były wypchnięte do tyłu. Jednocześnie unieś piłkę nad głowę. Wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie ma na celu imitację ruchu podnoszenia dziecka z ziemi. Pamiętaj o prostych plecach! Zrób 3 serie po 16 przysiadów.

trening funkcjonalny - przysiad z piłką
trening funkcjonalny - przysiad z piłką

3. Plank.

Ćwiczenie, które pojawia się w większości zestawów ćwiczeń, czy to wzmacniających czy rehabilitujących. Tu wariant na przedramionach. Połóż się na brzuchu, ramiona ugięte w stawie łokciowym. Oprzyj stopy na palcach i unieś całe ciało na przedramionach. Brzuch mocno napięty, pośladki aktywne, barki obniżone, głowa przedłużeniem kręgosłupa. Wytrzymaj minimum 45s. Przypominam, że rekord świata to 4 godziny 28 minut!!!

Więcej ćwiczeń na wzmocnienie mięśni głębokich znajdziesz tu: ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha

podpór na przedramionach

4. Wchodzenie na stopień z obciążeniem.

Do tego ćwiczenia można wykorzystać step, skrzynię lub po prostu schody. Chwyć dwa hantle, kettlebell lub po prostu zgrzewki z wodą i stawiając całą stopę na podwyższeniu wchodź i schodź zmieniając za każdym razem nogę, angażując pośladek. Ćwiczenie wykonuj przez 60s, zrób 3 serie.

wchodzenie na stopień z obciążeniem

5. Skręty tułowia z przenoszeniem ciężaru.

Usiądź na podłodze w rękach trzymając ciężar np. talerz od sztangi, piłkę, kettlebell. Nogi ugnij w kolanach, stopy oprzyj na piętach lub po prostu postaw na podłodze. Brzuch mocno napięty, plecy lekko zaokrąglone. Przenoś obciążenie z jednej strony na drugą, dotknij podłogi, ale nie odkładaj całkowicie ciężaru na ziemię. Wykonuj ćwiczenie w seriach po 16-32 powtórzenia.

skręty tułowia z przenoszeniem ciężaru

Chcę dowiedzieć się więcej na temat treningu izometrycznego – trening izometryczny.