Trening funkcjonalny. Na czym polega i jakie korzyści daje nam trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny pozwala wzmacniać mięśnie bez rozbudowy masy mięśniowej. Polega na imitowaniu ruchów wykonywanych na co dzień, przy normalnych czynnościach np. sięganie po coś, wchodzenie na schody, podnoszenie przedmiotów, ale przy większej ilości powtórzeń i większym tempie.

Zalety treningu funkcjonalnego.

Trening funkcjonalny wzmacnia ciało bez widocznego znacznego przyrostu mięśni. Przede wszystkim poprawia wydolność organizmu poprzez szybsze krążenie krwi – wpływa pozytywnie na układ krążenia. Dzięki takiemu treningowi wzmacniamy mięśnie w całym organizmie, gdyż aktywowane są wszystkie rodzaje włókien mięśniowych (szybkokurczliwe i wolnokurczliwe). Ponadto angażuje mięśnie głębokie, dzięki którym utrzymujemy prawidłową postawę ciała i osiągamy smuklejszą, bardziej zwartą sylwetkę.  Trening funkcjonalny wzmacnia mięśnie tułowia, brzucha, gorset mięśniowy (bierze udział w oddychaniu) – poprawia wydolność. Może być również lekarstwem na bóle kręgosłupa. Dodatkowo przyspiesza metabolizm, sprawność i gibkość.

Trening funkcjonalny kettlebell

Gdzie można ćwiczyć trening funkcjonalny?

W większości klubów fitness są prowadzone takie zajęcia, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do wszelkiego sprzętu oraz możemy korzystać z pomocy prowadzącego instruktora. W tym wypadku, często trening podzielony jest na kilka stacji, które należy po kolei pokonywać, wykonując dane ćwiczenie w określonym czasie.

Można go oczywiście przeprowadzić samodzielnie w domu lub siłowni, a przy dobrej pogodzie nawet w plenerze. W tym wypadku jednak pojawia się realna obawa, iż ćwiczenia mogą być wykonane nieprawidłowo i trening taki nie przyniesie zamierzonych efektów, a może przysporzyć kontuzji.

W każdym wypadku sensownym rozwiązaniem, jest przynajmniej na początku skorzystanie z oferty trenera personalnego, który zadba o prawidłową technikę i nauczy poprawnie wykonywać ćwiczenia. Specjaliści zalecają również taką formę aktywności nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Taka intensywność da szybkie rezultaty, a nie spowoduje zbytniego przeciążenia organizmu i pozostawi czas na regenerację.

Trening funkcjonalny TRX

Jak wygląda trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny tylko z pozoru może wydawać się łatwy, ale żeby odniósł pożądany efekt, trzeba utrzymać dość wysokie tempo i ćwiczyć w seriach po 45 lub 90 sekund. Jedna seria równa jest jednemu ćwiczeniu, które trzeba wykonać jak najszybciej i od razu przejść do kolejnej serii.

Ważna w tym treningu jest różnorodność wykonywanych ruchów, a większość ćwiczeń wykonuje się z wykorzystaniem sprzętu fitness takiego jak: piłki lekarskie, BOSU, sztangielki, stepy, kettlebell, drabinki itd.

W kolejnym artykule: Trening funkcjonalny – przykładowe ćwiczenia