Motywacja w treningu i nie tylko.

„Wzbudzanie energii, ukierunkowanie wysiłku na cel, kontynuowanie czynności dopóki czynności, które ją zapoczątkowały nie ulegną zmianie.”

1.Cel treningowy

Motywacja, a szczególnie motywacja do treningu to pojęcie bardzo często w ostatnich latach używane. Motywacja do treningu, motywacja do ćwiczeń, motywacja do zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych. Jesteśmy bombardowani w mediach hasłami, zdjęciami i kampaniami, które mają nas motywować czy to do trenowania czy do rzucenia palenia. Czy to źle? Jeśli poprzez te kampanie udało się zmobilizować do pozytywnego działania choćby kilka osób, to powinniśmy być im wdzięczni. Bardzo rzadko potrafimy się sami zmotywować do podjęcia wysiłku. Często musimy się wręcz zmuszać. Najlepiej wyznaczyć sobie cel, który chcemy osiągnąć, dzięki temu łatwiej będzie naszemu umysłowi skupić się na realizacji. Cel powinien być ambitny, ale również realny do osiągnięcia. Weź kartkę papieru i wypisz kilka rzeczy, o których marzyłeś, ale ciągle brakowało Ci wytrwałości do ich realizacji. Podróż a granicę, nowy rower, własne mieszkanie, czy sześciopak na brzuchu, pomyśl jak byłoby świetnie… Zwizualizuj sobie moment, gdy uda się osiągnąć to, czego tak pragniesz. Miło?

„Jeśli coś stoi pomiędzy Tobą a Twoim celem – po prostu to przesuń.”

2.Plan treningowy

Stworzenie planu, wyznaczenie sobie etapów, kroków do przejścia na drodze do osiągnięcia upragnionego celu ułatwi z pewnością rozpoczęcie samego procesu. Jeśli chcesz schudnąć 10 kg, nie stanie się to w jeden dzień. Trzeba przejść poszczególne etapy i działać na różnych frontach. Dieta, odpowiedni plan treningowy, zmiana nawyków to podstawy na drodze do szczupłej sylwetki. Łatwiej będzie Ci też wytrwać w postanowieniu jeśli będziesz realizować kolejne kroki i odhaczać poszczególne punkty. Świadomość, że jesteś już na przykład w połowie drogi, a do realizacji planu pozostało nie 10, a 5 kg wywoła w Tobie chęć dalszej walki i siłę woli.

3.Pozytywne nastawienie

Wiem. Łatwo mówić. Sama mam trudności z pozytywnym myśleniem, a wręcz się go boję. A co jeśli będę mieć nadzieję, a nic z tego nie wyjdzie, stanie się coś złego? Lepiej być przygotowanym na porażkę, to łatwiej ją znieść. Stop. Nic bardziej mylnego. Kiedyś usłyszałam od Przyjaciółki o „samospełniającej się przepowiedni”. Brzmi strasznie? Lepiej więc myśleć pozytywnie i przyciągać dobre zdarzenia. Nie udało się? Trudno. Wstajesz. Robisz kolejny plan i działasz. Życie jest zbyt krótkie na rozpamiętywanie niepowodzeń. Ten nawyk można wypracować. Nastaw Twój umysł na sukces, a o wiele łatwiej będzie Ci uwierzyć w to, że masz ogromne możliwości. Jeżeli Ty sam/a w siebie nie wierzysz to kto będzie?

4.Motywatory/Fitmotywatory

Muzyka – na pewno masz jakieś ulubione piosenki, które wyzwalają w Tobie różne emocje. W treningu fitness muzyka ma nieocenione znaczenie. Rytmiczna, pozytywna piosenka potrafi dodać niesamowitej energii i wyzwolić w nas nieodkryte pokłady siły i wytrzymałości. Niektóre utwory od pierwszych taktów wywołują w nas uśmiech i tupanie nogą.
Nagroda – Metoda stara jak świat i lubiana szczególnie przez dzieci. Czym się nagrodzisz po wykonaniu zadania, planu treningowego, utracie kilku zbędnych kilogramów? Bilet do kina? Nowa bluzka? Godzina relaksu tylko dla Ciebie? Brzmi kusząco. Myśl o nagrodzie doda Ci wytrwałości w drodze do celu.

5. Indywidualizm

Każdy z nas jest inny i na każdego działa motywująco coś innego. Prośba, groźba, bat czy nagroda? Dobierz metodę, która daje u Ciebie najlepsze efekty. Regularny trening, utrata wagi, zdrowe nawyki żywieniowe, do osiągnięcia wszystkiego potrzebujemy zastrzyku dobrej motywacji. Pamiętaj, wszystko zaczyna się w głowie. Myśl pozytywnie, ucz się takiego myślenia, a osiągniesz wszystko, bo „Niemożliwe nie istnieje”.

Napisz komentarz