Oddychanie – jak oddech wpływa na stan naszego zdrowia?

Oddychanie – jak oddech wpływa na stan naszego zdrowia?

Przeciętny człowiek wykonuje między 12, a 16 oddechów na minutę, ok. 960 na godzinę, ok. 23 tysiące dziennie. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tematem prawidłowego oddychania? Czy wiesz, że ta automatyczna czynność, która towarzyszy nam od pierwszych chwil życia ma wpływ na nasze zdrowie i witalność? Z tego artykułu dowiesz się jak oddech wpływa na stan naszego zdrowia.

oddychanie

Prawidłowe oddychanie jako umiejętność

Domyślam się, że oddychanie nie jest dla Ciebie niczym trudnym, a proste ćwiczenie „wdech i wydech”, które ma na celu rozluźnić nasze ciało i pozbyć się napięcia nerwowego czy stresu, jest banalnie proste. Czy wiesz, że prawidłowe oddychanie to umiejętność, której należy się nauczyć ponownie? Szacuje się, że do czwartego roku życia potrafimy oddychać poprawnie, natomiast później ta umiejętność zanika. Ważny jest narząd, którym oddychamy – powinna być to przepona, a nie tylko klatka piersiowa. Szczególnie ważne jest to w trakcie uprawiania sportu, gdzie oddech ma kluczowe znaczenie. Dzięki prawidłowym wdechom i wydechom nasza kondycja może być lepsza, a organizm wolniej się zmęczy. Brak ruchu, otyłość i nadwaga powodują, że coraz ciężej dobrze nam się oddycha, a nasze oddechy są ciężkie i płytkie. Umiejętność pracy przeponą pomoże nam w życiu codziennym, w treningach, obowiązkach domowych i tych zawodowych.

Dlaczego warto poprawnie oddychać?

Oprócz tego, że powinno się oddychać przeponą, a nie klatką piersiową, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy powietrze wypuszczamy ustami czy nosem. Osoby cierpiące na przykład na choroby płuc czy walczące z otyłością częściej oddychają przez usta, przez co oddech jest głęboki, ale do tego jeszcze wrócimy. Umiejętność poprawnego oddychania jest o tyle ważna, że bez oddechu nie jesteśmy w stanie żyć. Bez jedzenia wytrzymamy miesiąc, bez wody kilka dni, ale bez oddechu nie przeżyjemy więcej niż kilku minut. To porównanie powinno zobrazować powagę sytuacji i przynieść pytanie „czy ja dobrze oddycham? Staramy się dobrze jeść, wprowadzając zbilansowaną dietę, pamiętamy o piciu odpowiedniej ilości wody, ale nie myślimy o tym jak wprowadzamy tlen do płuc.

wpływ oddechu na zdrowie

Niedotlenienie –  powszechny problem

Jeśli myślisz, że tak po prostu siedząc na kanapie i oddychając jesteś dotleniony, to jesteś w sporym błędzie. Odruchowe oddechy, które nieumiejętnie wykonujemy, nie dostarczają nam odpowiedniej ilości tlenu. Pomyśl jaki to ma wpływ na Twoje życie w stanie spoczynku, a co wtedy, gdy uprawiasz sport? Teraz widzisz jakie to ważne, aby nauczyć się odpowiednio oddychać. Głęboki, spokojny oddech poprawi się nie tylko naszą wydolność, ale także samopoczucie i sprawi, że w końcu przybędzie nam energii. Co więcej, dzięki poprawnemu oddechowi wpływasz na pracę serca, wątroby, układu pokarmowego i systemu nerwowego. Dodam jeszcze, że udowodnione jest naukowo, iż prawidłowy oddech równa się dłuższe życie.

Jak sprawdzić czy oddychasz prawidłowo?

Wśród osób, które uczą się śpiewać popularne jest hasło „oddychaj przeponą”. Pierwsze zajęcia są skupione właśnie na oddechu. Często nie przejdziemy dalej jeśli nie udowodnimy, że nabyliśmy umiejętność prawidłowego oddychania. Aby sprawdzić czy uczeń dobrze nabiera powietrza wykonuje się pewne ćwiczenie, które możesz wykonać w domu. Leżąc na podłodze, na plecach, na brzuchu umieszczamy książkę. Ta musi unosić się podczas wdechu. Jeśli książka podczas wdechu opada, za to wypychasz w górę klatkę piersiową – wtedy robisz to nieprawidłowo i musisz popracować nad kontrolą oddechu. Jest to łatwe, ale wymaga skrupulatności i codziennych ćwiczeń choćby przez kilka minut. Wystarczy, że będziesz brał kilkadziesiąt kontrolowanych oddechów, które wykonasz przeponą. To ćwiczenie wkrótce stanie się nawykiem, a Ty podczas każdej wolnej chwili będziesz pamiętać o prawidłowym oddychaniu.

Metoda prof. K. Butejki

Jak wspominaliśmy wcześniej, osoby chore częściej oddychają głęboko przez usta. Astma, alergia, nadciśnienie tętnicze i wiele innych chorób nie ułatwiają życia. Profesor Konstantyn Butejko uważa, że powinniśmy zmniejszyć głębokość oddechu, co w efekcie podniesie poziom dwutlenku węgla w organizmie.  Uważa on, że zbyt głębokie oddychanie pogarsza stan naszego zdrowia, przez co występują takie dolegliwości jak zawroty głowy, zaburzenia snu, skurcze mięśni, a nawet bóle w klatce piersiowej i zakrzepica. Hiperwentylacja, według profesora, zbyt dużo wydala, a zbyt mało zabiera. Zbyt mało tlenu w naszym organizmie rzutuje na naczynia mięśni gładkich, które reagują skurczem, a to osłabia organizm.

 

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi już wiecie dlaczego ważne jest to JAK oddychamy. Prawidłowy oddech, który jest dla naszego organizmu zdrowy i pobiera potrzebną ilość tlenu, skutkuje wieloma pozytywnymi aspektami w naszym życiu codziennym – lepszym samopoczuciem, zwiększoną efektywnością, wydajnością i wydolnością, piękniejszym wyglądem i witalnością. W kwestii uprawiania sportu jego znaczenie jest nadrzędne, a prawidłowa praca mięśniami oddechowymi sprawia, że trening jest o wiele bardziej efektywny. Tak samo ważną rolę odgrywa dla piosenkarzy, aktorów czy nawet polityków, którzy w swojej pracy pracują głosem. Każdy wdech i wydech, szczególnie ten przemyślany i wykonany poprawnie, jest na wagę złota.

Dowiedz się więcej o regeneracji po treningu TUTAJ.