Trener personalny Poznań.

Żyjemy w czasach, gdzie dbanie o siebie, swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne jest stylem życia, a trener personalny nie tylko w dużych miastach jak np. Poznań, nie jest już uważane za luksus, tylko za konieczność. Trener personalny to zajęcie coraz bardziej popularne, jednak z gąszczu ofert trzeba wybrać tę najlepszą dla nas i naszego zdrowia. Wiele z osób, które określają się mianem trenera osobistego, czy trenera personalnego to ludzie, którzy uważają, że o sporcie wiedzą wszystko bo sami trenują w siłowni już kilka lat, jednak nie mają doświadczenia ani wiedzy fundamentalnej. Nie tylko wiedza o treningu, ale również anatomia i fizjologia człowieka oraz elementarne wiadomości na temat fizjoterapii są bardzo potrzebne w pracy dobrego trenera osobistego. Jak więc wybrać trenera najlepszego dla siebie?

trener personalny w poznaniu

Trener personalny – na co zwrócić uwagę poszukując dla siebie trenera osobistego w Poznaniu ?

Jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie z usług trenera osobistego w Poznaniu to znaczy, że potrzebujesz pomocy w drodze do dobrej kondycji, szczupłej sylwetki oraz zdrowia i dobrego samopoczucia. W branży fitness obserwuje się od kilku lat spore zainteresowanie. Trenerów jest coraz więcej, jednak jak wiadomo w każdym fachu są specjaliści i ludzie, którzy nie powinni zajmować się tą profesją.

Przede wszystkim dobrze by było, aby trener miał dokumenty poświadczające jego umiejętności, czyli certyfikaty ukończenia szkoleń i kursów branżowych. Mimo, iż jest to zawód wolny i nie trzeba mieć wykształcenia ani stosownych certyfikatów, każdy szanujący się i odpowiedzialny trener chce się rozwijać. Jak w każdym zawodzie, gdzie pracuje się z ludźmi i nie tylko, wiedzę należy cały czas poszerzać. Szkolenia, konferencje i konwencje oraz prasa branżowa są bardzo ważne na ścieżce rozwoju każdego trenera personalnego.

Doświadczenie w każdej pracy ma kluczowe znaczenie. Zatem wybierając trenera personalnego z większym doświadczeniem daje nam większe prawdopodobieństwo, że będzie on wiarygodny i skuteczny, a przede wszystkim, że zapewni nam bezpieczeństwo podczas treningu. Wiek może mieć znaczenie. Mimo, że każdy zaczyna swoją drogę w różnych momentach życia, to 20 letni trener może nie znaleźć wspólnego języka z zapracowaną matką dwójki dzieci. Najważniejsza jest po prostu wspólna interakcja i sympatia. Przecież o wiele łatwiej jest spędzać

trening siłowy dla kobiet w poznaniu

Czy wygląd zewnętrzny ma znaczenie?

Oczywiście, że ma! Trener ze sporą nadwagą, czy kompletnie nie w formie jest po prostu niewiarygodny. Nie musi biegać maratonów, czy podnosić gigantycznych ciężarów, ale dobra forma i estetyczny wygląd to po prostu wizytówka jego pracy. Faktem jest, że jest to także spora motywacja dla ćwiczącego. Nierzadko bywa tak, że trener czy trenerka jest wzorem do naśladowania dla swoich podopiecznych i nie tylko. W dobie życia wirtualnego, internetowe influencerki, posiadające miliony fanów na całym świecie motywują każdego dnia rzesze fanów do wstania z kanapy i zmiany życia na bardziej aktywne. Mimo krytyki niektórych osób, fakt „zarażania sportem” jest pozytywnym zjawiskiem, a jeśli spowoduje, że parę osób stanie się zdrowszymi i szczuplejszymi, to należy tylko przyklasnąć.

Trener personalny w Poznaniu – uprawnienia do wykonywania zawodu.

Czy trener personalny np. w Poznaniu, też personalny MUSI posiadać stosowne uprawnienia do wykonywania tego zawodu na co dzień? Odpowiedź brzmi: NIE…

„Zawód trenera personalnego sensu stricto nigdy nie był zdefiniowany i regulowany ustawowo. Wraz z wejściem w życie ustawy o sporcie z 25 czerwca 2010 roku (Dz.U. z 2019 r. poz. 1468) działalność rekreacyjna, czyli np. prowadzenie treningów personalnych w klubie fitness, przestała być regulowana. Tytuł zawodowy instruktora rekreacji ruchowej przestał funkcjonować. Od 2010 roku wykonywanie zawodu trenera personalnego nie wymaga żadnych uprawnień państwowych, skończenia kursu bądź spełnienia dodatkowych kryteriów[4].”

Od kilku lat jest to zawód wolny, do którego wykonywania nie potrzeba potwierdzających ten fakt dokumentów. Stąd istny „boom” na trenerów i trenerki zalewający nas w sieci oraz w klubach fitness. Moda na sportowy „lifestyle” i bycie „fit” w pełni, więc i posiadanie trenera osobistego jest „trendy”. Zanim powierzysz jednak swoje zdrowie komuś, kogo nie znasz, warto by było chociaż sprawdzić czy odbył stosowne szkolenia i ma jakiekolwiek doświadczenie w kwestii treningu personalnego.

Każdy, dobry trener personalny cały czas się szkoli i rozwija, aby w pełni móc służyć swoim podopiecznym radą i pomocą w dążeniu do zdrowia i szczupłej sylwetki.

Praca trenera to oprócz układania planów treningowych, ciągłe doszkalanie się, czytanie branżowej prasy, konwencje i obozy sportowe. To dążenie do poszerzania wiedzy z zakresu treningu personalnego, a także medycznego, jak również fizjoterapii i leczenia ruchem.

trener personalny w poznaniu

Trener personalny – historia powstania zawodu.

Powstanie zawodu trenera personalnego wiąże się ze zmianą stylu życia i propagowaniem zdrowych nawyków tak żywieniowych jak i tych, związanych z aktywnością fizyczną. Choroby cywilizacyjne i wszechobecny brak ruchu uświadomiły nam, że ciało ludzkie jest stworzone do aktywności, a siedzący tryb życia generuje rzesze chorób takich jak otyłość, dyskopatie, problemy z układem krwionośnym oraz narządem ruchu. Postawa ciała współczesnego człowieka jest nieprawidłowa i nieestetyczna oraz niesie za sobą wiele negatywnych skutków.

W Polsce zawód trenera personalnego pojawił się stosunkowo niedawno. Ma to związek ze wzrostem stopy życiowej Polaków oraz naciskiem jaki kładzie się na zdrowy styl życia, bycie „w formie” oraz atrakcyjny wygląd. Moda na bycie fit jest myślę zjawiskiem pozytywnym, jeśli ruszy z kanapy ludzi, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej, to już sukces

Po co mi trener personalny?

Wiele osób zastanawia się, po co mi trener personalny? Przecież są siłownie i kluby fitness, gdzie roi się od różnorodnych typów zajęć dla każdego. W internecie znajdziemy darmowe treningi na każdą partię ciała i każdy cel, który chcemy osiągnąć. Po co zatem wydawać pieniądze na treningi personalne?

Powodów jest wiele.

Kluczową sprawą jest technika wykonywania ćwiczeń oraz stan naszego zdrowia i nasze ograniczenia. Jeśli więc jesteś w pełni zdrowym i świadomym swego ciała człowiekiem, dla którego sport to codzienność, z pewnością poradzisz sobie z wyborem aktywności dla siebie i nie zrobisz sobie krzywdy. Jednak jeśli rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem lub przewlekle chorujesz, czy jesteś po operacji czy przebytej kontuzji, lepiej zasięgnij porady doświadczonego trenera personalnego. Zdrowie jest najważniejsze i bezcenne.

Trener personalny, a zajęcia grupowe w dużych miastach typu Poznań.

W klubach fitness roi się od przeróżnych zajęć grupowych dla każdego. Nazw jest tak wiele, że często nie wiadomo czego się spodziewać idąc na takie zajęcia. Jeśli jesteś osobą ćwiczącą i aktywną, od zawsze spędzasz aktywnie czas i wizyta w siłowni nie jest Ci obca, to treningi grupowe rzeczywiście mogą spełnić Twoje oczekiwania i nie przynieść Ci szkody. Jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, to możesz po prostu nabawić się kontuzji lub w najlepszym wypadku zniechęcić się. Zajęcia grupowe przeznaczone są zdecydowanie dla osób, które trenują od jakiegoś czasu oraz lubią ćwiczyć w grupie osób, których energia świetnie na nich oddziałuje. Dynamizm, głośna muzyka i endorfiny, to działa jak dobra kawa. Nie dla wszystkich oczywiście jest to plusem. Wiele osób czuje się niekomfortowo w zatłoczonym klubie fitness i krępuje się podczas ćwiczeń z innymi osobami wokół. Dla nich właśnie jest trener osobisty lub zajęcia w kameralnych grupach.

Trening z trenerem personalnym to skupienie w 100% na Tobie i potrzebach Twojego ciała. Wyłapanie słabych stron, nad którymi trzeba popracować, zbudowanie stabilizacji i gorsetu mięśniowego, dopasowanie treningów do Twoich dolegliwości i ograniczeń. Dużym komfortem jest fakt, że ćwiczymy sam na sam z trenerem, nie obawiając się spojrzeń i krytyki innych osób.

W czym pomoże trener personalny?

Trener personalny przeprowadzi z Tobą wywiad zdrowotny, dokona analizy składu ciała i oceny funkcjonalnej, aby jak najlepiej dobrać ćwiczenia do Twojej sylwetki i stanu zdrowia. Bardzo ważnym elementem jest nauka prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Bardzo często wśród osób trenujących w siłowni czy na zajęciach grupowych obserwuje się niestety brak warsztatu. Ćwiczenia wykonywane są niedbale, nierzadko również po prostu źle. Prowadzi to do kontuzji, urazów, przeciążeń kręgosłupa, a w najlepszym wypadku do braku pożądanych efektów.

Praca trenera personalnego to nie tylko stricte fizyczna kontrola na podopiecznym. Bardzo często ludzie zgłaszają się do trenera osobistego, bo po prostu nie radzą sobie z walką z nadprogramowymi kilogramami czy powrotem do formy sprzed ciąży lub po minionej kontuzji. Potrzebują wsparcia psychicznego i drogowskazu co dalej robić. Trener jest nierzadko psychologiem, który wspiera, służy radą i motywacją, kiedy trzeba pochwali, a kiedy trzeba skarci. Trzeba umieć dostosować metodę motywacji do charakteru i osobowości podopiecznego. Jedni dostają wiatru w żagle pod wpływem konkretnego „opieprzu”, inni muszą być łagodnie motywowani dobrym słowem i nadzieją.

Praca nad swoim ciałem jest w dużej mierze psychiczna. Potrzeba samozaparcia, silnej woli i wytrwałości, bo na efekty trzeba nie raz długo czekać i walczyć. Niektórzy mówią:

„Najtrudniej wcale nie jest zacząć, tylko wytrwać…”

Ile razy zaczynałeś swoją drogę do szczupłej sylwetki? Ile to już razy powtarzałaś „Od poniedziałku!”? Nawet udało się parę razy być w siłowni, wytrzymać kilka dni na sałacie i zielonej herbacie, ale na dłuższą metę niestety złe nawyki powracały. Trener personalny jest swoistym batem nad głową, bo przecież musisz przyjść na trening, przecież jak mu powiesz, że znowu była pizza na obiad?

Motywacja podopiecznego to nieodłączna część pracy trenerskiej, tak samo ważna jak dobry plan treningowy. Przecież, aby uzyskać jakiekolwiek efekty potrzeba Twojej pracy, Twojej wytrwałości, a trener ma Ci tylko pomóc i pokazać drogę do sukcesu.

Dobry trener personalny w mieście Poznań.

Aby mieć pewność, że osoba której szukamy to dobry trener w mieście Poznań, warto przed rozpoczęciem współpracy wybrać się na spotkanie z nim. Podczas takiego spotkanie poznasz jego osobowość i sprawdzisz, czy nadajecie na tych samych falach. Przecież o wiele łatwiej i przyjemniej jest wylewać strumienie potu z kimś, kogo lubisz i szanujesz, kto ma podobne poglądy i poczucie humoru. Trening ma być też przyjemnością, aby chciało Ci się na niego przyjść. Masz spędzić z tą osobą kilka godzin tygodniowo, więc warto by było, żeby były to godziny wesołe i pełne dobrych wibracji, a efekt ładnego ciała przyjdzie sam. Jeśli więc idziesz na trening ze zwieszoną miną i tylko czekasz, aż się skończy to być może czas poszukać nowego trenera, a jest w czym wybierać.

Możesz też sprawdzić, czy ma potrzebne uprawnienia i szkolenia, chociaż nie jest to wymogiem prawnym, chcesz przecież oddać swoje ciało i zdrowie w ręce kogoś, kto ma jak najlepsze pojęcie o swojej pracy.

Jeśli chcesz sprawdzić różnice pomiędzy trenerem personalnym, a instruktorem siłowni przeczytaj TU.