Kettlebell – trening z odważnikiem.

Czym jest kettlebell?

Kettlebell zwany również odważnikiem kulowym wywodzi się z Rosji. Pierwotnie służyły rosyjskim chłopom jako przeciwwaga do ważenia m.in. zboża i ziarna, z czasem jednak zaczęto używać ich do zabaw i konkursów podczas wiejskich jarmarków, a następnie znalazły swoje zastosowanie w treningu wojskowym oraz w treningach siłaczy i kulturystów.

Tradycyjnie występują w trzech wariantach wagowych: 16 kg – żółty, 24 kg – zielony, 32 kg – czerwony.

Inne warianty znane dziś służą do urozmaicenia treningu lub łatwiejszej nauki prawidłowej techniki. Na rynku jest mnóstwo kettli, o różnych wagach i kolorach. Wybór zależy od stopnia wytrenowania i po prostu siły.

trening z obciążeniem kettlebell

Dlaczego warto ćwiczyć z kettlami?

Właściwie przeprowadzony trening kettlebell może dać znakomite rezultaty zarówno osobom chcącym doskonalić swoją pracę z odważnikiem, jak i pracującym nad motoryką, wytrzymałością, gibkością.

W krótkim czasie możesz uzyskać następujące efekty:

 • Poprawa siły i wytrzymałości całego ciała bez znacznej rozbudowy masy mięśniowej. Jeśli chcesz wzmocnić swą siłę, ale nie zależy Tobie na atletycznym wyglądzie, kettlebells to wybór Ciebie. Trening z odważnikami nie izoluje mięśni, lecz wpływa na ich współdziałanie. To sprawia, że sylwetka rozwija się bardziej harmonijnie niż w przypadku tradycyjnego treningu na siłowni.
 • Zwiększenie gibkości, poprawa koordynacji ruchowej oraz motoryki, czyli w skrócie ogólnej sprawności fizycznej. Prawidłowy trening z odważnikami kulowymi wymaga nieustannego trzymania balansu i równowagi. Dzięki temu zyskujesz świadomość swego ciała oraz jesteś mniej narażony na kontuzje podczas wykonywania codziennych czynności (np. dźwigania ciężkich przedmiotów).
 • Zapobieganie bólom pleców i korekta wad postawy. Ćwiczenia z kettlebells aktywują mięśnie głębokie ciała, które odpowiadają za stabilizację sylwetki i prawidłowe napięcie tych mięśni np. w okolicach kręgosłupa. Trening z odważnikami pomaga wzmocnić te mięśnie, a co za tym idzie może pozytywnie wpłynąć na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa. Może pomóc również w utrzymaniu prawidłowej postawy.
 • Poprawa kondycji. Trening kettlebell może być dynamiczny i może łączyć w sobie elementy siłowe z cardio. Dynamiczne tempo wykonywanych ćwiczeń wpływa pozytywnie na układ krwionośny, serce, dotlenienie organizmu i ogólną wydolność.
 • Skuteczna utrata kilogramów. Kettlebell angażuje jednocześnie wiele grup mięśniowych, dlatego kompleksowy trening z odważnikiem powoduje większe spalanie kalorii, a co za tym idzie poprawia efekty odchudzania.
trening siłowy z kettlebell

Zasady treningu z kettlebell.

Z pozoru łatwy trening, wymaga od ćwiczącego dobrej techniki i przestrzegania najważniejszych zasad:

 1. o najmniej 5 minut dynamicznych ćwiczeń takich jak: bieg, podskoki, krążenia i wymachy kończyn to element obowiązkowy.
 2. Pozycja startowa. Większość ćwiczeń z kettlebell rozpoczyna się podobnie: stoisz prosto, ramiona i barki rozluźnione, kolana lekko zgięte. Odważnik przed Tobą na ziemi. By go chwycić, zginasz kolana i pochylasz tułów, ale trzymając proste plecy. Wstając, wypchnij klatkę i ściągnij łopatki. Ruch powinien wychodzić z miednicy.
 3. Należy pamiętać o prawidłowym oddechu podczas wykonywania ćwiczeń.
 4. Technika wykonywania ćwiczeń jest tutaj ważniejsza od ciężaru. Przy każdym ćwiczeniu z odważnikiem dobierz taki ciężar, który pozwoli na poprawne, techniczne jego wykonanie.

Systematyczne ćwiczenia z kettlami, w połączeniu z odpowiednio dobranym obciążeniem i dietą, przynoszą bardzo dobre efekty. Mogą być one nawet szybsze, niż w przypadku podobnego treningu z hantlami.

Kilka podstawowych ćwiczeń z kettlami:

 1. Swing – to ćwiczenie polegające na oburęcznym wymachu kettlem przed siebie.

Stajemy w rozkroku, trochę szerszym niż szerokość bioder.

Kolana lekko zgięte, tak aby nie wychodziły poza linię palców stóp.

Chwytamy odważnik za uchwyt i wykonujemy wymach w tył tak, aby odważnik znalazł się między nogami.

Następnie wypychając biodra w przód, wykonujemy wyrzut odważnika przed siebie na wysokość klatki piersiowej.

Po wykonaniu tego ruchu, wracamy do początku; kierujemy odważnik z powrotem między nogi.

Dzięki takiej technice balansu, wprawiamy odważnik w ruch wahadłowy.

Należy pamiętać aby utrzymywać proste plecy, wyprostowane ramiona, wzrok skierowany przed siebie.

 1. Clean

Początek tego ruchu jest identyczny jak w ćwiczeniu swing.

Stajemy w rozkroku, trochę szerszym niż szerokość bioder.

Chwytamy kettla i wykonujemy wymach w tył, tak aby znalazł się między nogami.

Następnie wypychając biodra, wyrzucamy kettla przed siebie, jedną ręką.

Kiedy znajduje się na wysokości klatki piersiowej, szybko zginamy ramię  w stawie łokciowym, co powoduje iż kettle znajduje się blisko ciała.

Należy odważnik ułożyć tak, aby znajdował się po zewnętrznej części dłoni, łokieć przyklejony jest do klatki piersiowej, nadgarstek usztywniony i prosty.

Druga ręka, wyprostowana w bok, ułożona jest równolegle do podłoża.

Po tym ruchu wracamy do pozycji początkowej.

Po kilku powtórzeniach należy zmienić rękę

 1. Windmill (Wiatrak)

Pozycja stojąca, nogi ustawione nieco szerzej niż rozstaw barków. Plecy proste.

Jedna ręka wyprostowana, ustawiona prostopadle do podłoża, przytrzymuje kettlebell.

Cofając biodra w stronę ramienia utrzymującego kettlebell, pochylamy tułów w przeciwną stronę, prowadząc wolną rękę po nodze znajdującej się po przeciwnej stronie kettlebell.

Ramię utrzymujące odważnik pozostaje cały czas prostopadłe do podłoża.

W momencie dotknięcia wolną ręką ziemi wróć do pozycji wyjściowej, prostując tułów.

 1. Goblet squat

Pozycja stojąca, plecy proste.

Kettlebell trzymamy oburącz przed klatką piersiową. Stopy mniej więcej na szerokości barków (palce stóp na zewnątrz).

Klatka piersiowa wypchnięta do przodu, łopatki ściągnięte, brzuch i pośladki napięte.

Utrzymując prawidłową pozycję wyjściową i naturalną krzywiznę kręgosłupa, wykonujemy płynny i powolny przysiad do pozycji poniżej kąta prostego, wraz z powolnym wdechem powietrza.

Wykonując wydech, wstajemy do pozycji wyjściowej. Nie robimy przeprostu w stawach kolanowych.

 1. Clean z podrzutem.

Clean z podrzutem wykonujemy identycznie jak clean, jednak w fazie końcowej wyciskamy go nad głowę.

Faza wyciskania odbywa się przez odwodzenie ramienia przy głowie – nie przed sobą – do całkowitego wyprostu i zablokowania w stawie łokciowym.

Ruch wyciskania akcentujemy z nóg.

Wzrok skierowany jest przed sobą.

Wracamy takim samym ruchem do fazy początkowej.

Jak w każdym treningu ważna jest poprawność wykonywanej techniki. Jeśli masz wątpliwości najlepiej rozpocznij swoją przygodę z kettlami od konsultacji z trenerem.

Przeczytaj również o treningu siłowym bez sprzętu. TU.