Rozciąganie po treningu.

Rozciąganie po treningu.

Każdy, kto czynnie uprawia sport marzy by być rozciągniętym i elastycznym, robić szpagat i skłony. Jednak ile minut poświęca na rozciągnięcie mięśni po treningu? No właśnie. Po godzinnym wycisku, często prawie od razu biegniemy pod prysznic zapominając o stretchingu. Rozciąganie po treningu jest bardzo ważne i musisz wprowadzić je w życie!

Dlaczego stretching jest tak ważny?

Podczas treningu mięśnie zmuszane są do pracy, czasem bardzo ciężkiej. Kurczą się i puchną, włókna się skracają i są po prostu zmęczone. Jeśli nie będziemy ich porządnie rozciągać potreningowo, nie przywrócimy im właściwej długości, nabawimy się przykurczów, a w konsekwencji ograniczeń ruchomości.

Jak wykonać stretching?

Jak wykonać stretching widzicie w poniższym filmiku. Jednak to, które partie mięśni powinniśmy rozciągać warunkuje rodzaj treningu. Jeśli był to typowy trening dolnych partii ciała: pośladków, nóg i brzucha, skup się na rozciąganiu tych właśnie mięśni.  Jeśli trenowałeś „górę”, poświęć więcej uwagi na obręcz barkową, ramiona, klatkę piersiową.

Sam stretching powinien być wykonywany powoli i w skupieniu. Należy wyciszyć ciało po ciężkim treningu i skupić się na czuciu mięśniowym. Nawet jeśli odczuwamy niewielki dyskomfort czy drżenie podczas poszczególnych ćwiczeń, jest to zupełnie normalne. Mięsień broni się, jednak po chwili ulega i „puszcza” dalej. Oczywiście nie mówię tutaj o znaczącym bólu! Słuchaj swojego ciała i granic jakie wyznacza, jednak nie bój się też przekraczać ich systematycznie idąc dalej o milimetr albo dwa. J

Rozciąganie po treningu – film instruktażowy.

Często pytacie jak wykonać poprawny stretching po treningu domowym, czy biegowym. W odpowiedzi poniższy filmik, który jest przykładem rozciągania statycznego. Wykonaj go w skupieniu, spokojnym tempie, przy relaksującej muzyce. Wsłuchaj się w swoje ciało, które podpowie Ci, gdzie potrzebujesz większej uwagi. Jeśli nie możesz początkowo osiągnąć pełnych zakresów ruchu, nie poddawaj się! Trening czyni mistrza! Wytrwałość i ciężka praca działa cuda!

Więcej o stretchingu przeczytasz tutaj.